07 Kasım 2016 Pazartesi 13:50
Ara seçim ve Erken Seçim ne zaman? İhtimaller ne durumda!

Demokratik Toplum Kongresi (DTK) ve KCK'ya yönelik yürütülen soruşturmalar kapsamında ifade vermeye gitmeyen HDP'li vekillerden 9'u tutuklandı. Tutuklanan vekillerin vekilliğinin ne zaman düşeceği, mahkumiyet kararı alıp almayacakları merak konusu oldu. Çeşitli çevreler erken seçim ve ara seçim olabileceğini tartışmaya başladı bile!

Tutuklanan HDP'li vekiler için mahkumiyet kararı verilmesi, vekilliklerinin düşmesine neden olacaktır. Eğer Yargıtay bu mahkumiyet kararını onarsa bu vekillerin milletvekillikleri otomatik olarak düşecektir. A Haber muhabiri A Haber canlı yayınında Ankara'dan bildirdi, konu ile ilgili aktardığı haberde Ara Seçim'in gündeme gelmesi için 28 HDP'li vekilin vekilliklerinin düşmesi gerekiyor. Eğer Yargıtay mahkumiyet kararını onarsa bu tarihten 3 ay sonra ara seçime gidilebileceğini ifade etti.

Erken seçim mi geliyor? Halkların Demokratik Partisi - HDP'ye yönelik başlatılan terör operasyonlarında 12 HDP'li vekilden 9'u tutuklandı. Van, Bingöl, Diyarbakır, Hakkari ve Şırnak Cumhuriyet Başsavcılıklarının talimatları doğrultusunda, 6 - 8 Ekim olayları nedeniyle ve Demokratik Toplum Kongresi (DTK) ve KCK'ya yönelik yürütülen soruşturmalar kapsamında ifade vermeye gitmeyen HDP'liler için bu tutuklama işlemi gerçekleştirildi.

ORC SEÇİM ANKETİ SONUÇLARI İÇİN TIKLAYINIZ

Son Güncelleme: 07.11.2016 14:00
Yorumlar

Google+'da Paylaş