30 Ocak 2017 Pazartesi 10:33
Antijen Testi Antibiyotik Kullanıp Kullanmayacağını Belirleyecek
Manisa Halk Sağlığı Müdürü Dr. Engin Yıldırım 23 Ocak Pazartesi günü tüm Türkiye’de başlayan Antijen testinin tanıtımını Yunus Emre ilçesindeki 7 No’lu Güzide Yurtseven Aile Sağlığı Merkezi’nde yaptı.

Burada aile hekimleri Tamer Meydanacar ve Ali Rıza Pirinççiler eşliğinde boğazlarında yanma olan ve gribal enfeksiyon geçiren iki hastaya yapılan Antijen testi ile hastaların antibiyotik kullanmasına gerek olmadığı tespit edildi. Boğazdan alınan bir sürüntü örneğinin teste tabi tutulmasıyla gerçekleştirilen uygulama ile Türkiye’deki yüksek antibiyotik kullanımının önüne geçilmesi amacıyla bundan böyle bu uygulamanın tüm ülke genelinde bu şekilde yapılacağı belirtildi. Burada kendisine Antijen testi uygulanan hasta Hamiyet Taştekin, böyle bir test neticesinde artık rastgele antibiyotik kullanmayız. Sıkıştık mı hemen antibiyotik kullanıyorduk evimizde de bulunduruyorduk. İnşallah artık gerek kalmadıkça kullanmayacağız diye belirtti.
Uygulama hakkında bilgi veren Manisa İl Halk Sağlığı Müdürü Dr. Engin Yıldırım, antibiyotik kullanıp kullanmamanın  belirlendiği uygulamanın şu an tüm aile hekimlerine dağıtıldığını ve kısa zaman içerisinde antibiyotik kullanımının azalacağını ifade ederek şunları ifade etti;  vatandaşlarımız her soğuk algınlığında, nezlede, gripte antibiyotik kullanmamız gerekir gibi bir algı içerisinde bu tamamen yanlış, bunların yüzde 80’inine yakını viral kökenli ve virüslere antibiyotik tesir etmiyor.

Bizim burada amacımız ilimizde yüzde 24’e düşürmüş olduğumuz bir antibiyotik oranımız var. Medeni ülkelerde bu oran yüzde 12. Bizim çalışarak oranımızı yarı yarıya düşürmemiz gerekiyor. Bakanlığımız tarafından tahsis edilen hızlı Antijen testleriyle şüpheli hastalarda 8-9 dakikamızı alacak şekilde antibiyotik kullanıp kullanmayacağımıza karar vereceğiz. Bu konuda halkımızın bizlere yardımcı olmasını bekliyoruz diye belirtti.

Son Güncelleme: 30.01.2017 10:38
Yorumlar

Google+'da Paylaş