17 Kasım 2016 Perşembe 11:22
Akile Sultan Kimdir?Sultan Osman'la Nasıl Tanışmıştır?

Akile Sultan hür ve özgür bir Türk kadınıdır. Şeyhülislam Esat Efendinin kızıdır ve Sultan Osman Han Şeyhülislamı bir ziyareti sırasında Akile Sultanı görmüş ve beğenmiştir. Akile Sultan güzel ve gösterişli bir kadındır. Sultan Osman İstanbul’da halk arasında sokakta dolaşırken Karşısına çıkmış ve güzelliği ve zekâsıyla Sultan Osman’ı kendisine âşık etmiştir.

Sultan Genç Osman ise Ulema arasını biraz daha düzeltmek istiyordur. Bu nedenle Akile Sultan ile evlenmek istemektedir. Bu nedenle Şeyhülislam Esat Efendiden izin ister ama Şeyhülislam izin vermez çünkü daha önce hür ve özgür bir Türk kadını ile evlenen olmamıştır. 

Daha önce evlilikler sürekli saray içinde bulunan haremdeki cariyelerle yapılırdı. Sultan Osman hotin Seferine giderken Akile Sultan bir şehzade ve bir kız sultan hediye etmiştir. Bu evlilik siyasi bir evliliktir. Bu nedenle Akile Sultan Sultan Osman’ın ikinci eşidir. Akile Sultan ile Sultan Osman’ın iki çocuğu olmuştur. Şehzade Mustafa ve Sultan Zeynep adında iki çocukları dünyaya gelmiştir. 

Şeyhülislam Esat Efendinin kızıdır ve Sultan Osman Han Şeyhülislamı bir ziyareti sırasında Akile Sultanı görmüş ve beğenmiştir. Akile Sultan güzel ve gösterişli bir kadındır. Sultan Osman İstanbul’da halk arasında sokakta dolaşırken Karşısına çıkmış ve güzelliği ve zekasıyla Sultan Osman’ı kendisine âşık etmiştir. Daha önce evlilikler sürekli saray içinde bulunan haremdeki cariyelerle yapılırdı. 

Son Güncelleme: 17.11.2016 22:58
Yorumlar

Google+'da Paylaş