23 Kasım 2016 Çarşamba 11:03
24 Kasım Öğretmenler Gününde Okullar Tatil Olacak mı
 Her yıl 24 Kasım günü Ülkemizde Öğretmenler günü olarak kutlanmaktadır .Bu senede öğretmenler günü yaklaşmaya başlamasıyla 24 Kasımın resmi tatil olup olmayacağı merak konusu haline gelmiştir.

24 Kasım 2016 tarihi bu yıl hangi güne denk geliyor ? 24 Kasım Öğretmenler Günü tatil olacak mı? Bu soruların cevabını haberimizin devamında bulabilirsiniz.

24 Kasım Öğretmenler Günü bu sene Perşembe gününe denk gelmektedir .Sosyal medyada 01 Mayıs işçi bayramının resmi tatil olması sonrasında 24 Kasım Öğretmenler Günü nünde resmi tatil olabileceği konusu da konuşulmaya başlanmıştır.

İlk olarak 24 Kasım 1928 yılında Mustafa Kemal Atatürk tarafından Milli Mekteplerinin Başöğretmenliği kabul edilerek her yıl kutlanması sağlanmıştır . Bu sene Perşembe gününe denk gelen öğretmenler günü resmi tatil değildir.Okullar müfredata göre derslerine devam edeceklerdir.

Ülkemizde 24 Kasımda kutlanan Öğretmenler günü Azerbeycan'da 05 Ekim, Çek Cumhuriyetinde 28 Mart , Hindistan'da 05 Eylül , İranda 02 Mayıs  , Malezyada 16 Mayıs , Peru'da 06 Temmuz  , Slovakyada 28 Mart , 12 arap ülkesinde 28 Şubat tarihlerinde kutlanmaktadır

Ülkemizde ilk olarak 24 Kasım 1928 yılında Mustafa Kemal Atatürk tarafından Milli Mekteplerinin Başöğretmenliği kabul edilerek her yıl kutlanması sağlanmıştır

Millet Mektepleri Ne Demektir?

Atatürk, eğitimin, öğretimin yayılmasından, tüm Ulusa yaygınlaşmasından yanaydı. 1928 yılında Arap harflerinin kaldırılıp yerine bugün kullanmakta olduğumuz Türk harflerinin kabulü bir devrin kapanarak yeni bir devrin başlaması demekti .Halkın yeni harfleri kısa sürede öğrenip daha çok yurttaşın okur – yazar olmasını sağlamak amacıyla yoğun bir çalışma başladı.Okuma – yazmayı yaygınlaştırmak için okul çağı dışındaki yurttaşlara okuma – yazma öğreten okullar açıldı.Bunlara Millet Mektepleri adı verildi.

Son Güncelleme: 23.11.2016 11:12
Yorumlar

Google+'da Paylaş