17 Kasım 2016 Perşembe 11:08
2017 Konut Kredisi Faiz Oranlarında Son Durum - Konut Kredisi 100 Bin TL Faiz Oranları 

Ülkemizde sabit gelirli vatandaşlar için ev sahibi olmak oldukça zordur. Birçok kişi ev alabilmek için işten çıkarıldığında veya emekli olduğunda alabileceği tazminat veya ikramiyeyi beklemektedir. Beklemek istemeyenler de banklardan konut kredisi almaya çalışmaktadırlar. Ancak bankalardan konut kredisi alabilmeniz için öncelikle kredi notunuzun yeterli olması gerekmektedir. 

Konut kredisi veya bankacılar arasında mortgage kredisi uzun vadeli bir kredi olduğu için alınırken iyi düşünülmelidir. Kredinin düşük faizli olmasının yanında diğer masraflarının da düşük olmasına dikkat etmek gerekir. Konut kredilerinde evin kendisi ipotek edildiğinden dolayı kefil istenmez. Ancak ödemelerde sorun çıkarsa banka eve el koyabilmektedir. 

Uygun kredi bulabilmek için birçok bankayı dolaşmakta fayda vardır. Bankalar genellikle alınacak konutun %80'ine kadar kredi verirler. Ancak evin değeri normalin üstünde gösterilerek tamamına yakını da kredilendirilebilmektedir. Konut kredisi sabit faizle veya değişken faizli olabilmektedir. Bankların sabit faiz oranları yaklaşık olarak aynıdır.

Değişken faiz uygulamasında ise ileriye yönelik faizler artarsa müşteri fazla para öderken eğer düşerse daha az para ödeyecektir. Yani risk tamamen müşteriye aittir. Ancak değişken faizli konut kredisi erken ödeme cezasına tabi değildir. Yani kredinizi normalden daha erken ödemek isterseniz % 2 civarındaki erken ödeme cezasını ödemek zorunda kalmazsınız.

Bugün itibariyle 120 ay vadeli 100 bin lira konut kredisi kullanmak isterseniz kredi faiz oranı yaklaşık %1.25 olup aylık taksit tutarı yaklaşık 1600 TL olacaktır. Ancak bunun yanında 500,00 TL dosya masrafı, 750,00 TL ekpertiz ücreti, 153,40 TL rehin ücreti de ödemek zorunda kalacaksınız. Tüm bunlar dikkate alındığında kullandığınız 100 bin liralık konut kredisi için 120 ayda 193 bin 601 TL geri ödeyeceksiniz. 
 

Yorumlar

Google+'da Paylaş