11 Ocak 2017 Çarşamba 19:28
11 Ocak Mecliste Anayasa Hangi Maddeleri Görüşülecek? Görüşmeler Ne Zaman Başlayacak
11 Ocak 2017 Mecliste Anayasanın hangi maddeleri görüşülecek? görüşmeler ne zaman başlayacak ve kaça kadar sürecek? Görüşülecek 3. 4. ve 5. maddelerin konuları merak ediliyor. dünkü görüşülen maddeler hangileridir? 

11 Ocak günü TBMM genel kurulunda başlanan Anayasa görüşmelerinin  3. 4. Ve 5. Maddesi görüşülecek. Önceki gün Anayasa değişiklik teklifinin 1. Ve 2. maddesi görüşülmüş ve kabul edilmişti. İlk olarak CHP ve HDP gruplarının yapmış olduğu öneriler görüşüldü. Daha sonra anayasa teklifinin 3. Maddesinin görüşülmesine başlandı.

Anayasa 3. Maddesi milletvekili olabilmek için şart olan 25 yaşın 18 e düşürülmesini öngören teklifi içeriyor.

Anayasa 4. Maddesi teklife göre milletvekilleri seçimi ile cumhurbaşkanlığı seçiminin birlikte ve 5 yılda bir olmasını öngörüyor

Anayasa 5. Maddesi meclisin görev ve yetkilerini düzenler iken aynı zamanda meclisin bakanlar ve bakanlar kurulunu denetleme yetkisini elinden alıyor. 10 Ocak günü yapılan görüşmeler de ise anayasa değişiklik teklifinin ilk iki maddesi görüşülmüş ve oy çokluğu ile kabul edilmişti. Bugünkü görüşme ve oylamaların ise sabah saatlerine kadar sürmesi beklenmektedir.

TBMM Meclis TV nasıl izlenir? | Meclis tv canlı yayın
Son Güncelleme: 11.01.2017 19:53
Yorumlar

Google+'da Paylaş