YAŞAM Haberleri Tümü

Muharrem Ayı Orucu Ne Zaman Tutulur?

2016 Muharrem ayına girmiş bulunuyoruz. 2 Ekim tarihinde Hicri yılbaşı ve Muharrem ayına girdik. Muharrem ayı orucu nedir?Ne zaman tutulur?Muharrem ayında oruç tutmanın faziletleri nelerdir? gibi soruların cevabını sizler için sayfamızda hazırladık.

Geçtiğimiz gün Hicri yılbaşını eriştik. 2 Ekim 2016 tarihinde Muharrem ayı başladı .Bu kutsal ve faziletli ay müslümanlar için büyük önem arz etmektedir .Muharrem ayı içerisinde tutulacak oruçların yapılacak ibadetler ayrı bir sevabı bulunmaktadır .Muharrem ayında hangi gün nasıl oruç tutulur kaç gün tutulur gibi sorular vatandaşlar tarafından merak konusu oldu.

Muharrem ayı orucu ne zaman tutulması gerekir

Muharrem ayı içerisinde oruç tutmak önemli ibadetlerdendir. Bu ay içerisinde hangi günlerde oruç tutulması gerektiği ile ilgili her zaman olduğu gibi peygamber efendimizin hadisleri ne başvuracak olursak Efendimiz şu şekilde açıklamıştır.Hz. Muhammed (SAV), Muharrem ayının dokuz, on ve on birinci günleri oruç tutmayı ashabına tavsiye etmişti.

"Ramazan orucundan sonra, tutulan oruçların en faziletlisi Allah'a izafet ile şereflendirilen Muharrem ayındaki oruçtur."  Diğer hadislerde, Muharrem ayının onuncu gününe rastlayan ve pek çok önemli olayın cereyan ettiği "Aşûra günü'nde tutulan orucun, bir yıl önce işlenen hata ve günahların bağışlanmasına vesile olacağı müjdelenmiştir"

"Her kim Zilhicce ayının son gününde ve Muharrem ayının ilk gününde oruç tutarsa o kimse, geçmiş seneyi oruçla tamamlamış ve gelecek seneye oruçla başlamış olur. Allâh-u Te'âlâ tutmuş olduğu bu orucu, elli senelik günahına keffaret kılar (tutmuş olduğu bu oruç sebebi ile elli senelik günahı bağışlanır.)"Yani Muharrem Ayı'nın 9. 10. ve 11. günleri ile Aşure Günü oruç tutmak gereklidir.Yine Muharrem Ayı içerisinde Perşembe, Cuma ve Cumartesi günleri peş peşe oruç tutmak hadislerle de söylendiği üzere pek faziletli olacaktır.
 
 Yorum Gönder
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir. Teşekkür Ederiz.
Yorumunuz onaylanmıştır, teşekkür ederiz.
Ad Soyad
Yorumunuz
Facebook Yorumları