SİYASET Haberleri Tümü

Referandum Ne Zaman?Başkanlık Sistemi ne Zaman Geliyor?

Uzun bir süredir ülkenin gündeminde ilk sıralarda yer alan başkanlık sistemi ile ilgili açıklamalarda bulunan Adalet Bakanı Bekir Bozdağ AK Parti ve MHP’nin uzlaşması halinde   referandumun 2017 yılı başında yapılabileceğini  belirtti.

Bir Tv kanalında canlı yayına katılan Adalet Bakanı Bozdağ ,Başkanlık sistemi ile ilgili birtakım  açıklamalarda bulundu.Bakan Bozdağ’ın açıklamaları şu şekilde "Şüphe yok bizim baştan beri söylediğimiz, Başkanlık sistemi eksiksiz Başkanlık sistemidir. Türkiye tipi bir Başkanlık sistemi. Çünkü pekçok çeşit Başkanlık sistemi var. Bunlar o ülkelerin durumuna göre tercihlerine göre uygulanıyor. Türkiye de kendi dinamiklerini kendi yapısını dikkate almak suretiyle bütün bu örneklerden de istifade ederek en iyisini en doğrusunu yapmak istiyor.Biz ülkemizde siyasi istikrar, güçlü iktidar, hızlı karar alma ve bu kararları etkin kullanmak bakımından buna ihtiyaç olduğuna düşünüyoruz. Türkiye eninde sonunda, ben bunu hep söyledim, başkanlık sistemine geçecektir. Esasında Sayın Bahçelinin açıklamalarına bu noktadan baktığınızda Türkiye’nin gündeminin bu tartışmalardan kurtulmasını istediğini de görüyorum ben orada. Yani Türkiye başkanlık sisteminin tartışmalarını artık gündeminin dışına atmalı. Bunun yolu nedir ? Bunun yolu çok açık. Bu konunun Meclise gelmesidir.
Referandumun ne zaman  yapılacağı  sorusu sorulan Bakan  Bozdağ, referandumun 2017 yılı içerisinde  yapılabileceğini ,MHP ve AK Partinin anlaşması halinde 2017  başında referandum sandığı görebiliriz dedi.

 Yorum Gönder
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir. Teşekkür Ederiz.
Yorumunuz onaylanmıştır, teşekkür ederiz.
Ad Soyad
Yorumunuz
Facebook Yorumları