SİYASET Haberleri Tümü

HDP Başkanı Selahattin Demirtaş Musul'a Müdahele Konusunda Israrlı

HDP eşbaşkanı Selahattin Demirtaş Türkiye'nin müdahale etmesi konusunda Diyarbakır'da gazetecilerin kendisine yönelttiği soruları cevapladı .Selahattin Demirtaş operasyona dahil olma çabalarına yönelik huzurun sağlanması açısından desteklediğini ifade eden cümleler kullandı.

HDP Diyarbakır İl binasında kendisine gazetecilerin yönelttiği soruları yanıtlayan Selahattin Demirtaş Türkiye'nin ısrarla neden mutsuz operasyona katılmak istediği sorusunu şu şekilde yanıtladı "Cumhurbaşkanı net bir şekilde açıklıyor. 'Misakı Milli'ye bakarsanız anlarsınız' diyor. Yani Musul'u ve Kerkük'ü Türkiye sınırlarına katmak. Misakı Milli'nin, en azından sınırlar bölümü budur. Eğer Cumhurbaşkanı'nın niyeti buysa, Musul'u ve Kerkük'ü başta olmak üzere Güney Kürdistan'ı, hatta Rojava Kürt Bölgesi'ni, Türkiye'nin resmi sınırları içerisine katma gibi bir emperyal amaç varsa, bu bölgede yeni savaşların, dünya savaşına gidecek yolun taşlarını döşemekten başka bir şey değil.

"TÜRKİYE MUSUL'A MÜDAHALE ETMELİ"

Eğer Türkiye'nin Musul ile ilgili müdahalesi olacaksa ki, olmalı, o da Musul'da bir an önce huzurun sağlanması, Musul'a demografik müdahalenin önlenmesi. Musul'dan göç etmek zorunda kalmış, IŞİD saldırısı ya da Saddam döneminde Saddam'ın müdahalesiyle göç etmek zorunda kalan gerçek Musul halkının Musul'a dönmesini sağlamak olmalı. Türkiye'nin görevi, işi bu olmalı. Bölgede huzur, istikrar için çalışmalı" diye yanıtladı.
 
 
 Yorum Gönder
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir. Teşekkür Ederiz.
Yorumunuz onaylanmıştır, teşekkür ederiz.
Ad Soyad
Yorumunuz
Facebook Yorumları