SİYASET Haberleri Tümü

Başkanlık Sistemi Meclise Sunulmaya Hazır

AK Parti demokrasi ekseninden çizgisini değiştirmeyecek olan denetim mekanizmalarının işletildiği güçlü bir icra organı olarak başkanlık modelini kapsayan anayasa değişikliğinin teklifini iki hafta içerisinde meclise sunulması bekleniyor.

 AK Parti tarafından öngörülen başkanlık sistemi için MHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli parlamenter sistem tercihini halkın yapmazsa yönelik açıklamalarda bulundu .Başbakan Binali Yıldırım yapılan son merkez karar ve yönetim kurulu toplantısının ardından anayasa değişikliği teklifi iki hafta içerisinde mecliste yer alacak.

 Başkanlık sistemi ile ilgili daha önce farklı çalışmalar için hazırlık yapan AK Parti taslakta ilgili son şekillendirmeyi yaparak teklifi en geç iki hafta içerisinde meclise sunacak. AK Parti başkanlık sistemi içeren anayasa değişikliği teklifinin Ocak ayında mecliste görüşülmesine amaçlıyor .Yılın en önemli gündem maddelerinden birisi olan anayasa teklifi mecliste iki hafta içinde son olmuş olacak anayasa Komisyonu'nda görüşülmesi sağlanacak .Diğer yandan meclisteki oylama referandum için yeterli sayı oluştuğunda anayasa değişikliğinin nisan ayında referanduma sunulması beklentiler arasında yer alıyor.

 Dünya'da farklı örnekleri olan başkanlık sistemi ülkenin ihtiyaçlarını gözetecek bir şekilde icra edilip demokrasiden ayrılmayacak .Güçlü bir icra organı olmayı hedefliyor Tek Kanatlı Bir parlamentonun olacağı başkanlık sisteminde kuvvetler ayrılığının olması nedeniyle parlemento daha güçlü hale gelecek ve denetim faaliyetleri etkin bir şekilde yerine getirecek .

Bahçeli'nin açıklamaları

Kulislerde, başkanlık sistemine ilişkin "şifreli konuştuğu" yorumları  yapılan MHP Genel Başkanı Bahçeli'nin sözleri konusunda, AK Parti kanadında  anlaşılmaz bir durum söz konusu değil. Bahçeli'nin sözleri, AK Partili siyasiler  tarafından "Biz parlamenter sistemden yanayız ama son sözü millet söylesin. Bunun  için de anayasa değişikliğinin parlamentodan geçmesine engel olmayacağız."  şeklinde yorumlanıyor.
 
 
Yorum Gönder
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir. Teşekkür Ederiz.
Yorumunuz onaylanmıştır, teşekkür ederiz.
Ad Soyad
Yorumunuz
Facebook Yorumları