SAĞLIK Haberleri Tümü

Terlemek Sadece memelilerde Gerçekleşen Bir Olay

Ter bezleri hayvanlar arasında sadece memelilerde olan bir özelliktir.  

Memeli canlılar vücutlarının farklı kısımlarında yoğunlaşmış olan ter bezleri yardımı ile terleyerek vücut sıcaklıklarını dengelemeye çalışırlar. Ter bezlerinde üretilip deri üstüne çıkan ter ve içeriği deriden buharlaşırken vücudumuzdaki ısıyı alır. Bu sayede su buharlaşırken vücudumuz da soğumuş olur.

Ter içinde en fazla su bulunurken bunun yanında üre, ürik asit, tuz, bazı ilaç artıkları ve bazı mineraller bulunur. Bu içeriği sayesinde vücuttan ısının yanında başka bazı artıklarında uzaklaştırılmasını sağlayan ter yapısal olarak idrara da benzer. Uzmanlar terlemenin her sağlıklı insanda olması gereken bir özellik olduğunu belirterek bundan korkulmaması gerektiğini belirtiyorlar.

Terlemenin doğal olduğunu ve sağlıklı her insanın yeterince terlemesi gerektiğini söyleyen uzmanlar bunun engellenmesi için ilaç veya kozmetik ürünlerin kullanımından da kaçınılması gerektiğini belirtiyorlar. Terleyin ama kokmayın sloganı ile yola çıkan uzmanlar kokmamak için de günlük duş almayı tavsiye ediyorlar.
 Yorum Gönder
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir. Teşekkür Ederiz.
Yorumunuz onaylanmıştır, teşekkür ederiz.
Ad Soyad
Yorumunuz
Facebook Yorumları