SAĞLIK Haberleri Tümü

Savaşların yol Açtığı Hastalıklar

Savaşın insan sağlığındaki hem ruhsal hemde fiziksel zararları yalnızca savaş sırasında görülmüyor. Savaşlardan yıllar sonra bile etkisi devam ediyor. Savaşların yol açtığı hastalıkları şöyle sayabiliriz:

Solunum yolu hastalıkları: Kimyasal silahların ve patlayıcıların yapımında kullanılan kimyasal maddeler, atıklar solunum sistemini etkiliyor. Bronşit, astım, nefes borusu ve ciğerlerinde kimyasal maddelerin yol açtığı ciddi yaralar gözleniyor.
*Kanser: Hiroşima ve Nagazaki'ye atılan atom bombasından sonra yakın tarihin en yakın savaşlarından Körfez Savaşı'nın olumsuz sonuçları, son beş yılda etkisini göstermeye başladı.
*Bağışıklık sistemi hastalıkları: Savaş sonrası doğan çocukların bağışıklık sistemi son derece zayıf olduğundan, buna bağlı hastalıklar da savaş mağduru çocuklarda bolca  görülüyor.
*Dermatolojik problemler: Savaş sırasında kullanılan kimyasal maddeler, cilt yüzeyinde ciddi yaralanmalara yol açıyor. Uzun süreli bir tedavi gerektiren yaralanmalar, savaş döneminde hijyenik bir ortamın olmaması sebebiyle diğer mikrobik hastalıklara davetiye çıkarıyor.
*Sıcak savaş kadar savaş sendromuda halk sağlığını olumsuz etkiliyor. Özellikle piskolojik yönden insanları olumsuz etkileyen savaş sendromu sebebiyle Baş ağrısı Tansiyon Bulantı alp çarpıntısı görülmeye başlıyor.
 Yorum Gönder
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir. Teşekkür Ederiz.
Yorumunuz onaylanmıştır, teşekkür ederiz.
Ad Soyad
Yorumunuz
Facebook Yorumları