SAĞLIK Haberleri Tümü

Antibiyotik Kullanımında Dikkat Edilmesi Gereken Hususlar

Hasta düştüğümüzde sık başvurduğumuz ilaçlar arasında yer alan antibiyotik grubu başlarda mikroorganizmaların direnç geliştirme soruları çözüm olsa da, her yeni antibiyotiğinin kullanıma girmesini ardından farklı direnç şekilleri ortaya çıkmış ve Antibiyotik çağı etkisini kaybetmiştir .Artık eskisi gibi çok sık yeni Antibiyotikler çıkarılmıyor..

Antibiyotik kullanımının artmasıyla birlikte virüslerin neden olduğu hastalıklar da ve her ateşli durumda gereksiz yere antibiyotik alınmasının ardından uygun doz ve surelerde kullanılmaması gibi etkenlerin sonucunda antibiyotiklere karşı direnç gelişmesine ve hastalıkların tedavi edilememesine ol açtığını söyleyen Medicana International İstanbul Hastanesi Enfeksiyon hastalıkları uzmanı Dr Cengiz Uzun hastaları bu konuda uyardı.

Virüslerin neden olduğu hastalıklar da ateşin çıkması ile birlikte gereksiz kullanılması dozajın ve amanın ayarlanamaması antibiyot iklere direnç gelişmesine neden oluyor.Böylelikle hastalıkların tedavi edilememesi ilaçlara bağlı yan etkilerin görülme sıklığı da artışa geçiyor. Ülkemizde sağlık harcamalarının 3te 1ini ilaç harcamaları oluşturuyo.r Antibiyotikler ise tüketilen ilaçlarda en üst sırada yer alıyor Yüzde sık kullanılan antibiyotiklere karşı dirençli bakterilerin neden olduğu hastalıklar ortaya çıkmaya başladı.Tedavi etmekte zorlanan hasta sayısı her geçen gün artıyor gerekli önlemler alınmadığı takdirde Mikroplar Savaşı kazanacak gibi görünüyor.
 
Antibiyotik kullanmadan önce bilmenizde fayda var;
 
Mutlaka doktorunuza danışınız.
Antibiyotikler soğuk algınlığı, nezle, grip gibi viral hastalıklarda işe yaramaz.
Her ateşli antibiyotik kullanılmasına gerek yoktur.
Antibiyotiklerin ishal gibi yan etkileri olabilir. Bazı yan etkiler ölüme yol açabilir.
Antibiyotikleri mutlaka doktorunuzun önerdiği miktarda ve saatlerde kullanınız.
Kendinizi iyi hissetseniz bile tedaviniz tamamlanmadan antibiyotiği kesmeyiniz.
Tedavi bittiğinde kalan antibiyotikleri saklamayınız.
Başkası için yazılmış antibiyotiği asla kullanmayınız. Yararı olmayacağı gibi zarar görebilirsiniz.
En önemlisi, infeksiyon hastalıklarının önlenmesinin olmazsa olmazı el yıkamayı unutmamalıyız. Ellerimizi ve çocuklarımızın ellerini sık sık yıkamalıyız.
 
 Yorum Gönder
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir. Teşekkür Ederiz.
Yorumunuz onaylanmıştır, teşekkür ederiz.
Ad Soyad
Yorumunuz
Facebook Yorumları