ÖZEL HABER Haberleri Tümü

Karapınar'da Güneş Enerji Santrali Türkiye'ye Hükmedecek

Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Berat Albayrak Konya'da Karapınar ilçesinde güneş enerji santralinin 1000 MW olduğunu yaklaşık 1.7 milyar kilovat elektrik üreteceğini açıkladı .Güneş enerji santrali ihalesinin ise aralık ayında yapılacağı açıklamasında bulundu.

Enerji bakanı Berat Albayrak bugün Konya'ya gelerek Karapınar ilçesine geçti ilçede kurulacak olan güneş enerji santrali ile ilgili basın toplantısı düzenledi .2010 yılında başlanan güneş enerji santrali için yenilenebilir enerji kaynak alanı olarak önemli bir bölge olduğunu ifade etti .Karapınara kurulacak olan güneş enerji santrallerinin 1000  megavat olacağını ihalesinin ise Aralık ayında gerçekleştirileceğini açıkladı .Albayrak, ''Bugün resmi gazetede yayınlanmasıyla birlikte detaylı şartnamenin de hayata geçmesiyle birlikte aralık ayında ihale yapılacak. 1000 megavatlık dünyadaki fotovoltaik teknoloji noktasındaki en büyük tek güneş tarlası alanında Karapınar YEKA'mızı anons ediyoruz'' dedi.

600 BİNDEN FAZLA EVİN İHTİYACINI KARŞILAYACAK

Bakan Albayrak santralin 2000 hektarlık alana yapılacağını belirterek, ''Bu yatırım bugün 1 milyar doların üzerinde bir yatırım.  Burada üretilecek elektrik yaklaşık 1.7 milyar kilovat saat olacak, 600 binden fazla evin elektrik ihtiyacını karşılayacak tesisten bahsediyoruz" dedi. Bakan Albayrak, santralin ihalesinin elektrik alım noktasında fiyat eksiltme usulü açık bir ihale olacağını ve en uygun fiyatı veren firmanın alacağını belirtti. Albayrak şöyle konuştu:

" Bizim için daha da önemlisi, sadece fiyatın düşmesine dayalı yenilenebilir enerji maliyetlerinin düşmesine vesile olacak bu ihale. Aynı zamanda fabrika kurmak, yerli üretim ve teknolojinin de yerelleşmesi ve gelişmesi ar-ge şartıyla birlikte Türkiyemiz için bir ilk olacak. Burada katma değerli teknolojilerden bahsediyoruz. Türkiye'nin gelişen, büyüyen ekonomisini,sadece iç piyasa değil, bölge ekonomisi açısından gelişen teknolojilerin bölgedeki önemli bir merkezi olmasından bahsediyoruz.''Bakan Albayrak, ihaleyi kazanan firmanın yılda 500 megavat üretim kapasitesine sahip bir fabrika kurmak zorunda olduğunu kaydetti. Bakan Albayrak, santralde üretilecek elektriğin de 15 yıl alım garanti süresinin olduğunu belirtti.
 Yorum Gönder
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir. Teşekkür Ederiz.
Yorumunuz onaylanmıştır, teşekkür ederiz.
Ad Soyad
Yorumunuz
Facebook Yorumları