ÖZEL HABER Haberleri Tümü

Geçidi Schengen Sınırı 3 Ay Uzatıldı

AB Komisyonu Schengen sınır kontrollerinin 3 ay daha uzatılmasını istedi.

AB Komisyonu,Almanya ,Avusturya ,Danimarka ,İsveç  ve Norveç gibi Schengen bölgesinde bulunan ülkelerin uygulamış olduğu geçici sınır kontrollerinin 3 ay daha uzatılması teklifinde bulundu.
Şayet bu teklif AB Konseyi tarafından kabul edilirse Avusturya’nın Macaristan  ve Slovenya kara sınırında ,Danimarka’nın Almanya kara sınırı ve limanlarında ,İsveç’in limanlarında ,Norveç’in Danimarka ,Almanya ve İsveç’e bağlanan limanlarında uygulanan  geçici sınır kontrolleri üç ay daha uzayacak.


Konu ile ilgili birtakım açıklamalarda bulunan AB Komisyonu Birinci Başkan Yardımcısı FransTimmermans,”iç sınırların kaldırılarak Schengen bölgesinin oluşturulması ,korumamız gereken tarihi bir başarıdır “dedi.


FransTimmermansSchengen’in kısa sürede normal çalışmaya dönebilmesi için çok çalıştıklarını ,bu konuda önemli  ilerlemeler kaydettiklerini fakat henüz bu noktaya gelmediklerini ve bu yüzden Schengen kurallarına uygun olarak bazı sınır kontrollerinin  sınırlı bir süre devam etmesi için teklifte bulunduklarını  ifade etti.


Bazı Schengen bölgesi ülkeleri çok sayıda sığınmacının Yunanistan’a giriş yapması  ve diğer ülkelere geçmeleri  üzerine geçici sınır kontrolleri yapmaya  başlamıştı.
Yanlızca ciddi tehdit olduğu durumlarda geçici sınır kontrollerini 6 ay süresince uygulanması gerekiyor.Gerekli durumlarda ise bu süre 2 yıla kadar uzatılabiliyor.Almanya  ve Avusturya mayıs ayında Danimarka  haziran ayında geçici sınır kontrolleri yapmaya başlamıştı.
Schengen  bölgesinde 26 Avrupa ülkesi var.
 Yorum Gönder
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir. Teşekkür Ederiz.
Yorumunuz onaylanmıştır, teşekkür ederiz.
Ad Soyad
Yorumunuz
Facebook Yorumları