GÜNDEM Haberleri Tümü

Meyve Veren Armut Ağacı Korkuttu

Sonbaharda olduğumuz şu günlerde Denizli'nin Buldan ilçesinde bir apartmanın bahçesinde meyve veren armut ağacı görenleri şaşkına çevirdi .Haziran ayında meyve veren ağacın ekim ayı ortasında yeniden meyveye durması akıllarda soru işaretleri bıraktı.

Buldan ilçesinde 5 yıl önce apartmanın bahçesine diktikleri armut fidanı Haziran ayında verdiği armutların ardından Ekim ayında da ürün vermeye başlayınca ağacın sahibi Tuncay Okta, "Gök sulu cinsi armut fidanıydı. herhangi bir aşılamada yapmadık. Ağaç Haziran ayında meyve verdi. Toplayıp, apartman sakinleri olarak yedik. Ancak ağacın Ekim ayında tekrar meyve verdiğini görünce şaşırdık" dedi.Buldan İlçe Gıda, Tarım ve Hayvancılık Müdürü Mehmet Özgür Akkan, "Öncelikle ağaçta aşı var mı yok mu ona baktık. Çünkü eğer aşı yapılmışsa bu mevsime meyvesi kalan armut olabiliyor. Ancak ağaca aşı yapılmamış. Bu olsa olsa havaların sıcak gitmesi nedeniyle yaşanan bir durum olur. Bu zaman zaman yaşanabilen bir olay. Son iki yıldır sıcaklıklar mevsim normallerinin üzerinde seyrediyor" dedi. Akkan, ağaçtaki sonradan oluşan bu meyvelerin tam olgunlaşarak yenebilir hale gelme şansının çok fazla olmadığını da kaydetti.

Diğer yandan son günlerde özellikle Ege Bölgesi'nde artan depremler nedeniyle ortaya çıkan bu olayın bir bağlantısı olup olmayacağı akıllarda soru işaretleri bıraktı bilindiği üzere deprem öncesi meyve ağaçları erken çiçek açar ve erken meyve verir Armut ağacının Ekim ayında meyve vermesinin de Deprem ne bir ilgisi olup olmayacağı konusunda soru işaretleri oluştu
 
Yorum Gönder
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir. Teşekkür Ederiz.
Yorumunuz onaylanmıştır, teşekkür ederiz.
Ad Soyad
Yorumunuz
Facebook Yorumları