GÜNDEM Haberleri Tümü

Göreve İade KHK’sı nedir ne zaman yayımlanacak açıklaması

Göreve İade KHK’sı geliyor açıklaması yapıldı. Kanun Hükmünde Kararnameler arasında Göreve İade KHK’sı ne anlama geliyor kimleri ilgilendiriyor özel haberimizde.Darbe girişiminin ardından OHAL ilanı edilmiş ve çok sayıda Kanun Hükmünde Kararname yayınlanmıştı. Başbakan Yardımcısı Nurettin Canikli, KHK hakkında önemli bir açıklama yaptı.

Başbakan Yardımcısı Nurettin Canikli; “ Anayasa’ya ilişkin başkanlığa dair düzenlemelerin bütçe görüşmelerinden sonra Ocak ayı içerisinde Meclis’e gelmesi muhtemel” dedi.

Gelecek günlerde yayımlanacak KHK’larda mağdurlar için göreve iade maddesinin yer alması hakkında bu şekilde bir açıklama yapan Başbakan Yardımcısı Canikli’nin açıklaması basında geniş yer buldu.

Başbakan Yardımcısı Canikli; “Anayasa'ya aykırı, de facto bir başkanlık sistemi uygulanması söz konusu değil. Cumhurbaşkanımız istisnasız tüm yetkilerini yasadan alıyor.
 
MHP, teklifi Meclis'e gelmeden önce görecek. Vatandaşa götürmek için destek verecek. Anayasa değişikliği metnini görmek istiyor. MHP. MHP ile görüşme olacak.
 
İstihbarat ile düzenlemeler masada. İstihbarat yeniden yapılandırılacak. Çalışmaları tamamladık. Etkili bir konu. İstişare süreci biraz zaman alabilir. Bu KHK'ya yetişir mi bilemiyorum. Ama hazırlıyoruz.
 
Görevden iade için KHK geliyor. Öte yandan FETÖ mensuplarının ihracı var. FETÖ iyesi olmayanların sayısı çok düşük. Mağduriyet söz konusu değil, hatalar olabilir. Onları düzeltiyoruz. OHAL biterken bir yetki vereceğiz idareye. Bu kapsamda hata tespit edilirse, düzenleme yıllar sonra da yapılabilecek” dedi.

Yapılan bu açıklamanın ardından Kanun Hükmünde Kararnameler neticesinde mağdur olduğunu düşünenler ayrıntılarını merak ettiler fakat husus hakkında başka bir açıklama yapılmadı.
 Yorum Gönder
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir. Teşekkür Ederiz.
Yorumunuz onaylanmıştır, teşekkür ederiz.
Ad Soyad
Yorumunuz
Facebook Yorumları