GÜNDEM Haberleri Tümü

Dövizli askerlik nasıl yapılır ne kadar oldu Katılım Şartları neler?

Son dönemlerin en çok konuşulan konularından olan yurtdışında yaşayan vatandaşlarımızı ilgilendiren dövizli askerlik ile ilgili detaylar şu şekilde..

Bu yıl plan ve bütçe komisyonunda “torba tasarı” da bulunan dövizle askerlik yapılan uzun görüşmelerden sonra kabul edildiği açıklandı. Bu haberi yurt dışında ikamet eden Türk Vatandaşlar büyük bir merakla bekliyorlardı. Çünkü dövizle askerliğin %90’ ını yurt dışında yaşayan Türk vatandaşlar tercih etmektedir.
Meclis Plan ve Bütçe Komisyonu dövizli askerlik ve KHK’larda değişiklik yapılmasının kabul edildiği açıklandı. Yurt dışında oturma ve çalışma izni olmalı ayrıca en az 3 yıl yurt dışında yaşamış olmak gerekiyor. Eğer bu şartlar bulunuyorsa 6 bin Euro ödeyerek dövizli askerlik yapmış sayılacaklar.
Dövizli askerlik yapmak isteyen kişiler bulundukları ülkede konsolosluğa giderek askerlik şubelerine başvuru yapabilecekler. Ancak bu kişinin 38 yaşını doldurmamış olması gerekmektedir. Dövizle askerlik düzenlemesinin yürürlüğe girmesinden önce yapılan başvurulardan bin Euro alınacak. Ayrıca eğer fazla ödeme yapılmışsa geri ödeme yapılmayacak.
 
 Yorum Gönder
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir. Teşekkür Ederiz.
Yorumunuz onaylanmıştır, teşekkür ederiz.
Ad Soyad
Yorumunuz
Facebook Yorumları