DÜNYA Haberleri Tümü

Irak'tan Türkiye'ye Açık Tehdit

Irak ve Türkiye arasındaki gerginlikler devam ediyor geçtiğimiz gün Irak Dışişleri Bakanı İbrahim Caferi Türkiye'nin Irak sınırları içerisinde asker bulundurmasını kabul edemeyeceklerini ifade eden açıklamalarda bulundu.

Irak Dışişleri Bakanı İbrahim Caferi AB - Irak işbirliği Konseyi toplantısının ardından basın toplantısında Türkiye ile olan ilişkileri üzerine açıklamalarda bulundu .Türkiye'nin Başika da  asker bulundurulmasını kabul edemeyeceklerini ,ancak iki ülke halka arasındaki ilişkilerin takdire şayan  olduğunu söyledi .

Düzenlenen basın toplantısında Türkiye ile ilgili düşüncelerini ortaya koyan Caferi Türkiye ile komşuluk ilişkileri ve ortak çıkarları bulunduğunu ehirleri paylaştığını ve 18 milyon dolarlık bir ticareti sahip olduğunu ifade etti .15 Temmuz darbe girişiminin ardından Türkiye'yi ve Demokrasiyi desteklediklerini söyleyen Irak Dışişleri Bakanı İbrahim Caferi  "Ancak Türkiye'nin karşılığının, beklediğimiz gibi olmaması karşısında şaşkınlığa düştük.

Türkler Başika'da bulunuyor. BM'de ve Arap Birliği'nde yaptığım konuşmalarda söyledim. Bu kabul edebileceğimiz bir şey değil. İç işlerimize karışılmasını şiddette reddediyoruz. Türk hükümeti, bizim devletler arası ilişkilerin eyaletler veya valiler arasında değil, devletler arasında olduğunu bilmeli." ifadelerini kullandı.

Halklar arasındaki ilişkilerin en önemli unsur olduğunu söyleyen Caferi, "Irak halkı ve Türk halkı arasındaki ilişkileri takdir ediyoruz. Bence, üstün gelecek olan da budur." dedi
 
 
Yorum Gönder
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir. Teşekkür Ederiz.
Yorumunuz onaylanmıştır, teşekkür ederiz.
Ad Soyad
Yorumunuz
Facebook Yorumları