DÜNYA Haberleri Tümü

ABD’li askerlere Çobanbey’de ÖSO protestosu

Amerikan askerlerine Çobanbey’de ÖSO mensupları tepki gösterdi. ABD Özel Kuvvetler Komutanlığı’na bağlı olan 29 asker tepkiler nedeniyle bölgeden ayrıldı.

İddialara göre; Çobanbey’e intikal eden ABD askerlerine ÖSO mensupları tepki gösterdi. Bölgeye helikopter ile gelen ve TSK ile ÖSO’nun yürüttüğü terör örgütlerine karşı operasyonlara destek vermek adına gelen ABD’li askerlere ÖSO tepki gösterdi.

El Bab’a yönelik olarak yapılacak olan operasyona destek amacı ile bölgeye gelen 29 ABD’li asker tepki ile karşılaştı.

ÖSO mensupları Amerikan askerlerini protesto ettiler. İddialara göre ÖSO bünyesinde yer alan bazı gruplar Amerikan askerlerine karşı çıktı. Gruplar arasında yaşanan tartışma sonrası ABD askerleri ilgili operasyona katılmaması yönünde ortak bir karar alındı.

Halktan ve muhalif askerlerden gelen tepki nedeniyle ABD askeri sınıra doğru çekildi. Yine iddialara göre ÖSO mensuplarının tepki göstermesine rağmen Türk askerleri duruma dahil olarak ABD askerlerini bölgeden güvenli bir şekilde ayrılmasını sağladı.

DAEŞ ve bölgedeki diğer terör örgütlerine karşı kararlılıkla sürdürülen Fırat Kalkanı operasyonuna ABD’li askerler ilk defa somut işbirliğini ortaya koyan bir katkıda bulunarak Çobanbey’e intikal etmişti.

İngiliz basınına göre Çobanbey’de yaşananlar  esnasında ÖSO mensubu bazı gruplar Amerikan askerlerine hakarete varan hitaplarda bulundular. Dünya basınında geniş yer bulan olayın ayrıntılarının belli olması bekleniyor.

Türk Silahlı Kuvvetleri’nin desteği ile ÖSO Suriye’de birçok bölgeyi DAEŞ’ten temizledi. DAEŞ terör örgütünden temizlenen yerlere ise Suriyeli halk yeniden yerleşiyor.
 Yorum Gönder
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir. Teşekkür Ederiz.
Yorumunuz onaylanmıştır, teşekkür ederiz.
Ad Soyad
Yorumunuz
Facebook Yorumları