03 Aralık 2016 Cumartesi 15:26
Kış lastiği uygulaması ne zaman başlıyor?Kış lastiği taktırmamanın cezaları ne kadar?
 Soğuk havaların ülke genelinde kendini hissettirmesi ile birlikte kış lastiği uygulamasına vatandaşlar merak ferdi kış lastiği uygulaması için birkaç gün kalan Aralık ayına girdiğimiz şu günlerde bu uygulamaya uymayan vatandaşlara ceza işlemleri emniyet  ekipleri tarafından uygulanacaktır.

Zorunlu kış lastiği uygulamasına ne zaman başlayacağını merak eden sürücüler bu konu hakkında internet üzerinden araştırma yapıyorlar.Milyonlarca sürücüye yakından ilgilendiren kış lastiği uygulaması 1 Aralık 2016 tarihinde başlıyor kış lastiği olmayan araçlar için 602 lira ceza kesileceği açıklandı.

Son günlerde giderek artan Soğuk hava ile birlikte yurdun büyük bir kesimine etkisi altına alan kar yağışı ile birlikte zorunlu kış lastiği uygulaması 1 Aralık Perşembe günü başladı.Kış lastiği bulunmayan araçlar para cezası ödeyeceğim den dolayı bu konuda sürücüleri uyanmak istiyorum.

Karayolu düzenleme Genel Müdürlüğü ekipleri tarafından kış lastiği uygulamasına uymayan vatandaşlara geçtiğimiz yıllarda yüksek meblağda cezalar kesildi.Kış şartlarında önemini almayan lastik katmayan araçların yolu yıpranması ve insanların mağdur olmasını önlemek amacıyla 602 lira ceza uygulanması öngörüldü.

 'KIŞ LASTİĞİ ALIRKEN/KULLANIRKEN DİKKAT ETMENİZ GEREKENLER'

- Kış lastiklerinin, otomobilinizin 4 pozisyonunda birden kullanılması gerekir. Araçta sadece 2 lastiğin kış lastiği olması, ani frenleme ve viraj alma gibi manevralar sırasında aracın kontrolünü zorlaştırır

. - Kış lastiklerini yaz lastiklerinden ayırtedebilmek için yapısal farklılıklarının yanı sıra yanaklarındaki markalamaya dikkat etmek gerekir. M&S (Mud&Snow

- Çamur ve Kar), M+S ve Snowflake veya Snowflake sembollerinden herhangi biri lastiğin yanağında varsa kış lastiğidir.

- Kış lastikleri; kullanılmadıkları dönemlerde uygun koşullarda saklanmalıdır. Tekrar araç altına takıldıklarında performans kayıpları yaşanmaması için ideal şartlarda (kuru, serin, güneş ışığı almayan asit ve yağ benzeri kimyasallardan uzak) muhafaza edilmeli.

 

Son Güncelleme: 03.12.2016 15:28
Yorumlar

Google+'da Paylaş