10 Şubat 2017 Cuma 22:49
Zorunlu Bireysel Emeklilik Sistemi Nasıl İptal Edilir?

Bir çok vatandaşın otomatik olarak dahil edildiği bir sistem Bireysel Emeklilik Sistemi! Dahil oldukta nasıl kurtulacağız bu sistemden diyenlerin sayısı epey fazla bu sistemde. 1 Ocak 2017’den itibaren alınan karar sonucunda sisteme otomatik katılım getirilmişti. Bir çok vatandaş ise bu durumdan şikayetçi. 1972 ve üstü doğumlu çalışanların dahil edildiği sistem her ay belli başlı kesintiler yapıyor. Bu kesintiler 53 lirayla 340 lira arasında değişiyor.

            Aylık maaşınız 2 bin liraysa, 60; 3 bin 500 liraysa 105; 5 bin liraysa aylık 150 liralık bir kesintiyle karşılaşmak zorunda kalacaksınız. İsterseniz 3 aylık bir ödeme arası verebilirsiniz, ancak bu ödemeyi daha sonradan yapacağınızı da hatırlatmak gerekiyor! Aksi takdirde bir anda ödediğiniz miktar daha fazla olabileceğinden mağdur olabilirsiniz.

            Sistemde kalmanızın elbette cazip yönleri de yok değil. Bunlardan en çok dikkat çekeni 10 yıl sistemde bulunduğunuzda sistemde birikmiş paranızı çekerken devletin yüzde 5’lik bir katkıda bulunması. Bu oran gittikçe artarken 56 yaşın üstünde yüzde 100’ü bulacak! Elbette bu sistemden çıkma hakkınız da mevcut. Ancak biraz acele etmelisiniz. Sistemden çıkmak için verilen cayma süresi 2 ay olarak gözüküyor. Sistemin 1 Ocak 2017’de yürürlüğe girdiğini düşünürsek Şubat ayıyla beraber ikinci ayın içine girmiş bulunuyoruz. Ancak bir yandan da bilgi karmaşasından dolayı sisteme daha sonra başvurabileceğinize yönelik şansınız da var gibi gözüküyor. Son bir noktayı da hatırlatmakta fayda var, sistemden çıktığınız takdirde yapılan kesintileriniz size iade ediliyor!

Son Güncelleme: 10.02.2017 23:11
Yorumlar

Google+'da Paylaş