23 Kasım 2016 Çarşamba 18:57
Zorunlu Askerlik Kaldırıldı mı?  2017 Bedelli Askerlikte Son Dakika
 Zorunlu askerlik uygulamasında bir süredir kaldırılıp kaldırılmayacağı konularında son günlerde sosyal medyada oldukça iddialı konuşmalar geçmektedir. Resmi ağızdan yapılan son açıklamalarda 5 temmuz Şehitlerinin yakınlarının zorunluaskerlik yapmayacağı şeklinde olmuştur.

Kanun hükmünde Kararname ile yapılan son düzenlemede 15 Temmuz olaylarında şehit olan kişilerin çocuklarının yada kardeşlerinin istememeleri hakinde zorunlu askerlik görevini yapmaları istenmeyecektir. Ayrıca  belirtilen kişilerin şuan askerde olanları var ise bu kişilerinde derhal terhis olmaları sağlanacaktır.

Bedelli Askerlik Durumu Nedir ?

15 Temmuz olayları şehitleri için yapılan zorunlu askerlik düzenlemesi sonrasında bir süredir konuşulan ve beklenti oluşan bedelli askerlik konusunda da bir kararaalınıp alınmayacağı merakla beklenmektedir . Maliye bakanı Naci Ağbal zorunlu askerlik ile ilgili düzenlemenin Resmi Gazetede yayınlandığını bildirerek Bedelli Askerlik konusunda sorulan bir soru üzerine de "Şu anda bedelli askerlik gibi bir çalışma yok" cevabını verdi. Bakan Ağbal otomotivdeki yeni vergi düzenlemesi için ucuz otomobil alanın daha az vergi ödeyeceğini söyledi. Düşük fiyatlı araçlarda verginin daha düşük olmasına ilişkin bir düzenleme olacak. Elektrikli araçlarla ilgili bir düzenleme yaptık. Otomotiv sektörü ile karşılıklı görüşüyoruz. Yakın bir zamanda sistemi toptan değiştirecek birçok çalışmamız hazır 2017 yılında böyle bir çalışmayı yapmayı ben istiyorum. Uzun süredir üzerinde çalışılıyor.Sektörün de bizimle ortak bakışları var " şeklinde açıklamalarda bulundu.

Maliye Baknın'dan Önemli Açıklamalar

Ayrıca 2017 de başlayacak olan zorunlu bireysel emeklilik ile ilgilide şu maddelere değinindi " Yasal düzenlemeyi meclis kapanmadan önce yaptık. Ocak 2017’de başlayacak. 45 yaşından gün almamış vatandaşlarımız işe girdiklerinde 2 aylık süreyle kendilerinden BES sigortası kesilecek. Kesilen para BES hesabına yatırılacak.Kendi parasını kendi adına bir banka hesabında tutuyoruz. Vatandaşımız 2 aylık kesintiden sonra teşekkür ederim ben böyle tasarruf yapmak istemiyorum diyebilir.Hiçbir kaybı olmayacak vatandaşın. Son yıllarda önemli bir atılım gösterdik. Otomatik katılıma dayalı BES de bir çok ülkede başarıyla uygulandı. Vatandaşımız böyle bir uygulamaya başlayınca kendiliğinden sistemden çıkmıyor.Kimsenin parası kesilip alınmayacak. Burada BES’te sizin paranız sizin adınıza sizin olmaya devam eden o para 2 ay üst üste bir bankanın BES hesabında duruyor. 3. ayda isteyen çıkar." dedi

Son Güncelleme: 23.11.2016 20:50
Yorumlar

Google+'da Paylaş