07 Kasım 2016 Pazartesi 15:38
Yeni Kimlik Kartları Ne Zaman Dağıtılacak?Meraklı Bekleyiş Sürüyor?

Yeni nüfus cüzdanları  hakkında vatandaşın meraklı bekleyişi devam ediyor. Uzun süredir gündemde olan TC kimlik kartlarının dağıtılması hakkında kimliklerin özelliklerinin nasıl olacağı ne zaman dağıtılacağı soruları sıklıkla sorulurken bu soruların cevabını sizler için sayfamıza derledik.

Yeni düzenlemeler ile birlikte yeni kimlik kartları ilk olarak 14 Mart 2016 tarihinde Kırıkkale ilinde dağıtılmaya başladı. Türkiye'nin diğer bölgelerine ne zaman dağıtılacağı konusunda Başbakanın yaptığı açıklamalar bu sorulara netlik kazandırdı. Başbakan Binali Yıldırım'ın yaptığı açıklamaya göre yeni kimlikler 2017 yılından itibaren vatandaşlara dağıtılmaya başlanacak kimlik kartlarının dağıtımı için randevu sistemi kullanılacak .Kişi davet edildiği gün ve saatte son 6 ay içerisinde çektirilmiş 2 adet biyometrik fotoğraf aile kuruma müracaat edecek .10-15 dakikalık süre içerisinde kimlik kartı kendisine teslim edilecek. Kimlik kartları için henüz maliyeti ne kadar olduğu netlik kazanmamış iken 18 TL lik ücret karşılığında verileceği söyleniyor.

*Taklit edilemez olmakla beraber, tahrip ya da tahrif edildiğinde tespit edilmesine imkan veren görsel ve mantıksal güvenlik özelliklerine sahip olacak.

*En az 10 yıl dayanıklılığa sahip malzemeden üretilmiş olan kart gövdesine sahip.

*Vatandaşın rahatlıkla taşımasına ve kullanmasına olanak verecek ve kimlik kartları için belirlenen uluslarası standartlara uygun olacak şekilde, standart bir akıllı kart boyutlarında olacak.

*Vatandaşa ait nüfus ve fotoğraf bilgilerinin kartın üzerindeki yonga üzerine güvenli bir şekilde kaydedilmesine imkan verecek.

*Kamu kurum ve kuruluşlarında uzaktan (elektronik) sağlanan hizmetlerin kullanımı sırasında, vatandaşlar için kişisel kimlik doğrulama amacıyla kullanılacak.

*Standart bir akıllı kartın sunduğu bütün güvenlik özelliklerini destekleyecek. Kart içerisinde yer alacak elektronik veriler PIN ve PUK korumalı olarak saklanacak.

*Kaybolma ya da çalınması durumunda şifreli olması veri parmak izi damar izi gibi kişisel güvenlik bilgilerini içinde barındırması nedeniyle adınıza sahte işlem yapılamayacak.

Yorumlar

Google+'da Paylaş