07 Şubat 2017 Salı 15:07
YDS Sınavı Başvuruları Ne Zaman Yapılacak ÖSYM'den Açıklama
 E-YDS sınavları, Yabancı Dil Sınavları’nın elektronik ortamda düzenlenmesi ve uygulanmasıdır. Elektronik ortamda düzenlenen e-YDS sınavında, sorular bilgisayar ekranı yardımıyla veya adaylara verilen kulaklıklar aracılığı ile adaylarla paylaşılır. E-YDS için, sınava girilebilecek binalar yalnızca elektronik sınav merkezleridir, bu nedenle sınava girecek kişi kontenjanı elektronik bina kontenjanı ile sınırlıdır. E-YDS sınavının soru içerikleri ve sınav süresi ise YDS ile aynıdır. E-YDS sınavında adaylara verilecek süre 180 dakika olarak belirlenmiştir. E-YDS 2017/1 için 2 Ocak 2017’de ÖSYM’den açıklama gelmiş, başvuruda sınavla ilgili merak edilen birçok bilgi adaylarla paylaşılmıştı.

Adayların, e-YDS 2017/2 için bekledikleri açıklama ÖSYM resmi sitesinden 25 Ocak 2017 tarihinde gelmişti. 

 

ÖSYM’nin E-YDS Başvuruları ile İlgili Açıklaması  

E-YDS 2017/1 başvuruları başlığı ile yayımlanan açıklama şöyleydi;

E-YDS 2017/2 İngilizce alanında, 25 Şubat 2017 tarihinde Ankara, İstanbul ve İzmir’deki e-sınav uygulama binalarında yapılacaktır. Sınava başvurular, 25 Ocak – 16 Şubat 2017 tarihleri arasında alınacaktır. Sınav, saat 14:30’da başlayacak ve 180 dakika sürecektir. e-YDS’de kapasite artışı nedeniyle; e-YDS Kılavuzu’nda yer alan ‘e-YDS’ye katılmak isteyen bir aday, bir takvim yılı içerisinde (12 ay) aynı dilden sadece bir kez sınava girmek için sınav ücreti ödeyebilir.’ koşulu e-YDS 2016/11 itibariyle ‘e-YDS’ye katılmak isteyen bir aday, son 3 ay içerisinde aynı dilden sadece bir kez sınava girmek için sınav ücreti ödeyebilir.’ şeklinde değiştirilmiştir.’’

E-YDS’ye Başvuru Koşulları

E-YDS elektronik ortamda yapılacağı için, ÖSYM’nin hazırladığı e-YDS kılavuzunda bulunan sınav başvuru koşulları altında, adayların kişisel bilgisayar kullanma becerisine sahip olmaları gerektiği yazmaktadır. Çünkü, sınav öncesi ve sınav sırası herhangi bir bilgisayar kullanma eğitimi veya yardımı sağlanmamaktadır. Adaylar, sınava ilişkin bütün bilgileri elektronik ortamdan alırlar. Herhangi bir engeli veya sağlık sorunu bulunan adayların, ve bu nedenle herhangi bir araç gerece ihtiyacı olan adayların, bu durumu sınav giriş belgelerinde bulundurmak kaydıyla sınav alanına alınabilirler. 

 

Son Güncelleme: 07.02.2017 15:08
Yorumlar

Google+'da Paylaş