31 Ekim 2016 Pazartesi 11:58
Tunceli'de HDP ve DBP Eş Başkanları Tutuklandı

16 Ekim tarihinde Tunceli merkez kutu deresi  bölgesinde gerçekleştirilen Güvenlik güçleri tarafından düzenlenen operasyonlar için protesto yapan ve il genelinde 21 Ekim'de kepenk kapatma eylemi düzenleyen ve bu konuda parmağı olanlar hakkında soruşturma başlatıldı.

 Tunceli valiliği tarafından yapılan yazılı açıklamada 16 Ekim tarihinde Tunceli'de güvenlik güçlerinin düzenlediği operasyonları protesto etmek isteyen ve bu amaç ile 21 Ekim'de tarihinde il genelinde kepenk kapatma eylemi düzenleyen kişi ya da kişilere Yönelik "Kepenk kapatma eylemi ile alakalı adli ve idari işlemlere başlanılmış olup, bu kapsamda esnaflar ifadeleri alınmak üzere İl Emniyet Müdürlüğü'ne çağrılmışlardır.

Bahse konu kepenk kapatma eylemini organize ettikleri ve esnaflara baskı yaptıkları iddiası ile aralarında HDP ve DBP (sözde) il Eş başkanlarının da bulunduğu 9 kişi hakkında gözaltı kararı verilmiş olup, 8 kişi gözaltına alınmış, 1 kişinin aranmasına ise devam edilmektedir" denildi.

Şüpheliler, Emniyet Müdürlüğü’nde alınan ifadelerinin ardından adliyeye sevk edildi. Burada hakim karşısına çıkarılan şüphelilerden Doğru, “Örgüt üyeliği” suçlaması, Özdemir ise, hakkında Yargıtay tarafından onanan adli cezası bulunduğu gerekçesiyle tutuklanarak, cezaevine gönderildi.

Yorumlar

Google+'da Paylaş