06 Şubat 2017 Pazartesi 12:23
Taşeron İşçilerin Kadro Bulmacası Çözülecek mi?Taşerona Kadro Ayarlaması

Dönem dönem gündeme gelen konulardan biri olan taşeron işçiler meselesi, yine gündemi meşgul ediyor. Taşeron olarak çalışan işçiler kadrolu olmanın hayalini kurarken konuyla ilgili açıklamaları da yakından takip ediyor. 720 bin taşeron işçinin sabırsızlıkla beklediği kadroya alımlar için son açıklamayı ise Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Mehmet Müezzinoğlu yaptı. 

Taşeron işçiler konusunda açıklamalarda bulunan Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Mehmet Müezzinoğlu, bu konunun referandum sonrasında gündemlerine geleceğini söyledi. Bu açıklama bile birçok taşeron işçinin şimdiden umutlanmasına yetti. Mehmet Müezzinoğlu, taşeron konusunu bütüncül olarak Kamu Çalışanı Reformu çerçevesinde değerlendireceklerini ifade etti. Ayrıca, Kamu Çalışanı Reformu’nda henüz hazırlık çalışmasında olduklarını, bu çalışma kapsamında taşeron işçinin kadroya alım kısmının da gerçekleşeceğini belirtti.

Müezzinoğlu, taşeron konusunu özellikle referandum sürecinde tartışmayı doğru bulmadığını, daha uygun bir zamanda sağlıklı bir çözümü Nisan ve Mayıs ayından sonra değerlendirmeye alacaklarını sözlerine ekledi. Kadro alımlarının adım adım aşamalı bir şekilde sağlanacağını söyleyen Müezzinoğlu, eğer planladıkları sistemi hayata geçirebilirlerse 1 Kasım veya 5 Kasım diye bir ayrımın olmayacağını söyledi. Sistem oturduğunda ilk olarak 1 Kasım öncesindekilerin daha sonra da diğerlerin kadroya geçirilmesi planlanıyor.

Kadroya geçmek için aranan bazı şartlar da yok değil. Bunlardan ilki  1 Kasım 2015 tarihinden önce işe başlamak ve halen çalısmaya devam ediyor olmak. Ayrıca normal bir şekilde devlet memuru olmanın gerektirdiği şartları yerine getirmek gerekiyor. Bunların yanı sıra maalesef planlanan sistem emekli olan ya da 65 yaşını doldurmuş olan taşeron isçilerin yüzlerini güldüremeyecek.

Son Güncelleme: 06.02.2017 12:25
Yorumlar

Google+'da Paylaş