10 Ocak 2017 Salı 14:37
Taşeron İşçi Kadroları 2017'de Giderilecek mi?Taşeron Kadro Sıcak Haberler

Yeni yılın başlamasına günler kala kendilerine seçim vaadi olarak 2015 yılında kendilerine kadro sözü verilen taşeron işçiler bir türlü istedikleri alamdılar. 2016 yılından da ümitlerine kesen kamuda çalışan 720 bin taşeron işçi ümitlerine 2017 yılına bağladılar. Her fırsatta yetkililere ulaşmaya çalışan vatandaşlar bu konuda net bir tarih alamadılar.

Çalışma Ve Sosyal Güvenlik Bakanı Mehmet Müezzinoğlu TRT de katıldığı bir programda cevap bekleyen sorulara yanıt verdi. 2016 yılının en çok konuşulan ve merak edilen konularından olan taşeron işçilerin kadroya geçirilmesi hususunda Başbakan Binali Yıldırımında bu konunun çözün talimatının olduğu hatırlatılan Bakan önemli açıklamalarda bulundu. Bakan taşeron işçiler hakkında " Kamu personeli reformunun hayata geçirilmesi halinde kamudaki tüm personeller memnun kalacak. Taşeron işçiler kamuda istihdam edilirlerse, aldıkları maaşlar sabit kalacak ve özel sözleşmeli personel statüsünde istihdam edilecekler. Bu da demek oluyor ki, taşeron işçi kadrolu değil, sözleşmeli personel olacak" dedi.

Kimler Kadro Alabilecek ?

Bakan yaptığı açıklamada" Taşeronların kadroya geçişlerinde kademeli geçiş sistemi uygulanacak. Buna göre Taşeron olarak yeni işe başlayacak işçilerin kadroya girişinde yaş sınırı uygulanacak olup, 65 yaşını dolduranlar bu düzenlemeden yararlanmayacaklar. Kadro bekleyen Belediyede çalışan taşeronlar için özel formül uygulanacak. Bu işçiler kamu tarafından kurulan şirketlerde kadroya alınacaklar. Özellikle bölgedeki belediyelerdeki yapılar dikkate alınarak kapsamlı bir inceleme yapılacak ve İçişleri Bakanlığı'nca dolaylı dolaysız terör bağlantısı tespit edilenlerle sözleşme imzalanmayacak" dedi

TRT Haberde gündeme dair önemli sorulara cevap veren Çalışma Ve Sosyal Güvenlik Bakanı Mehmet Müezzinoğlu taşeron işçiler konusunda 2017 yılı için ümitli konuştu. Birçok çalışanı ilgilendiren bu gelişme ile aynı işi yapıp farklı ücret alan taşeron kamu işçilerinde ümitli bir bekleyiş hakim oldu.

Son Güncelleme: 10.01.2017 14:39
Yorumlar

Google+'da Paylaş