03 Aralık 2016 Cumartesi 11:49
Suriye Muhalifleri ve Rejim Güçleri Arasında Çıkan Çatışma Felaketle Sonuçlandı
Çatışmaların hiç bitmediği Suriye’de  muhalif birliklerin Halep’in Şeyh Said  semtine saldıran Esed rejim güçlerini geri püskürttükleri öğrenildi.Halep’teki çatışmalarda 30 rejim askeri öldü, biri Afgan milis olmak üzere 4 kişi de esir alındı.

Halep saha komutanlarından  biri olan Abd MuhammedEsed güçlerinin Halep’in güney kesimlerinde  muhaliflerin denetiminde olan  Şeyh Said semtine saldırdıklarını belirtti .Rejim güçlerinin  muhalif birlikler tarafından püskürtüldüğünü  ve çıkan çatışmalarda  30 rejim askerinin yaşamını yitirdiğini ifade eden Abd Muhammed,''Rejim güçleri Şeyh Said semtinde muhaliflerin olduğu yerlere saldırdı. İran, Irak ve Afgan Şii milisleriyle çatıştık. Çatışmalarda aralarında biri Afgan milisi 4 kişiyi esir aldık'' diye konuştu.

Halep’teki son durumla ilgili açıklama yapan Halep Sivil Savunma Birliği,15 Kasımdan  itibaren  Halep’in doğusuna  2 bin hava saldırısı  ,7 bin top atışı yapıldığı  bu saldırılarda  600’den fazla sivilin öldüğünü,2 bin civarında sivilin de  yaralandığını açıkladı.
Rejim güçlerinin Halep’e düzenlediği  saldırılar sonrası sokaklar kan gölüne döndü. Halep’in doğusundaki  muhaliflerin kontrolünde  olan bölgeler  rejim güçleri ve  müttefikleri tarafından havadan, Irak ,İran ve Hizbullah milis güçleri tarafından da karadan bombalanıyor .Yoğun saldırıların devam ettiği Halep’te aktivist gazeteciler görüntü ve fotoğraf almada bir hayli zorlanıyor.

Halep’teki yerel medya aktivistlerindenEbu Ammar ,"Yoğun Rus ve rejim bombardımanı dolayısıyla sokak ve caddeler insan cesetleri ve yaralılarla doldu. Saldırılar o kadar yoğun ki, dışarıya çıktığımızda herhangi bir saldırıda ölür veya yaralanırsak cesetlerimizin sokaklarda kalmasından çekiniyoruz. Halep'te bombalanan sokaklar kan kokuyor.dedi.

Halep’te son iki hafta içinde rejim saldırılar nedeni ile kentin doğusundaki  tüm hastaneler ve sağlık merkezleri hizmet veremiyor. Okulların da kapalı olduğu bölgede yanlızca 3 fırın hizmet veriyor.

Son Güncelleme: 03.12.2016 11:54
Yorumlar

Google+'da Paylaş