22 Aralık 2016 Perşembe 15:35
SSK ve SGK hizmetlerini İnternetten Sorgulama
 İnternetin hayatımızda yaygınlaşması ile birlikte bir çok devlet kurumu da bu olanalığı vatandaşların hizmetine sunmaktadır. Sosyal Güvenlik Kurumu da e-SGK uygulaması ile kişiler evlerinden kendilerine gerekli sorgulama işlemlerini yapabilmektedirler. Dakikalar içerisinde online olarak SSK ve SGK ya ait bilinmek istenene bilgilere erişim sağlanabilmektedir.

Elektronik platform üzerinden Ulaştırma Denizcilik ve Haberleşme Bakanlığının Başbakanlık ile imzaladığı protokol ile birçok devlet kurumu bilgilerini vatandaşların kullanımına sunulması sağlanmaktadır. Sosyal Güvenlik Kurumu bünyesinde sigortalılık bilgileri , emeklilik işlemleri , prim günleri ,prim yatırılıp yatırılmadığı gibi birçok yönelik bilgiye ulaşmak için sıra beklemek ve zaman harcamaya gerek olmamaktadır .Kurumun belirlediği alanlarda sorgulama yapılmakta ve bu alanların gün geçtikçe yaygınlaşarak verilen hizmetlerin büyük bir kısmının online olarak sanal platform üzerinden yapılması sağlanmaya çalışılmaktadır.

Sosyal Güvenlik Kurumu da e-SGK uygulaması ile kişiler evlerinden kendilerine gerekli sorgulama işlemlerini yapabilmektedirler. Dakikalar içerisinde online olarak SSK ve SGK ya ait bilinmek istenene bilgilere erişim sağlanabilmektedir. 7 gün 24 saat kullanılabilen e-SGK ağı sayesinde mesai saatlerine bağlı olmadan sorgulama işlemleri yapılabilmektedir. Milyonlarda özel sektör çalışanları prim durumlarını , prim yatırılmış olan gün toplamlarını , ne zaman emekli olabileceklerini bu ağ sayesinde kolayca öğrenebilmektedir.

Sosyal  Güvenlik Kurumunun e-SGK uygulamasını e-devlet kapısı üzerinden gerçekleştirmek mümkündür. Bunun için e-devlet şifresinin PTT müdürlüklerinden almış olmak gerekmektedir . E-Devlet Kapısı ‘sisteme giriş’ ekranı üzerinde ‘e-Devlet şifresi’, ‘mobil imza’, ‘e-imza’, ‘T.C. kimlik kartı’ ve ‘internet bankacılığı’ şeklinde 5 farklı yüksek güvenlikli giriş yönteminden herhangi birisinin kullanılması gerekmektedir.E-devlet kimlik doğrulaması işlemlerinin ardından açılacak sayfada SGK sorgulama işlemlerini seçmek ve açılan pencerelerden hangi alanda sorgulama yapmak istiyorsa o alana yönelmek gerekmektedir.

 

Son Güncelleme: 22.12.2016 15:38
Yorumlar

Google+'da Paylaş