10 Kasım 2016 Perşembe 22:24
Sözleşmeli Subay Nasıl Olunur Boy Kaç OLmalı

Türk silahlı kuvvetleri sözleşmeli subay alımı yapacağını duyurdu bu ilana başvurmak isteyen binlerce aday sözleşmeli subay nasıl olunur sorusunun cevabını arıyor. Sözleşmeli subay olabilmek için öncelikle üniversitelerin ilgili bölümünden Lisans mezunu olmanız gerekiyor ve yasa yönerge yönetmelik şartlarına göre sözleşmeli subay seçimlerine katılma hakkına sahip oluyorsunuz.

Sözleşmeli subay olabilmek için öncelikle yazılı sınavdan geçmeniz gerekiyor .Bu sınavın 2 bölümü bulunmaktadır .Genel kültür ve mesleki bilgi sınavı, eğer bu sınavı başarıyla geçti iseniz diğer aşamalar sizi bekliyor olacaktır.Sınavın ardından resmi internet sitesinden sonuçlar açıklandığında  bu sonuca göre kayıt kabul aşamasına gerilmesi için yer ve zaman bildirmek gerekiyor.İstenilen evraklar ile burada kişilik değerlendirme testi on sağlık muayenesi fiziki yeterlilik ve sözlü mülakat mertebelerinde geçmeniz gerekmektedir.Geçtiğiniz takdirde asil ve yedek ve olduğunuz belli olacaktır ardından en yakın Askeri hastaneden sağlık raporu almanız için yönlendirileceksiniz.

Sözleşmeli Subay adayları ile ön sözleşme yapılır ve eğitimlere başlanır. Kısa süren bu eğitimlerden başarı ile geçenlerle sözleşme yapılır ve bu sözleşme en az 3 yıl ve en fazla 9 yıl olmak kaydı ile yapılır. Müteakiben teğmen rütbesi ile “Subay Temel Askerlik ve Subaylık Anlayışı Kazandırma (SUTASAK) Eğitimi”ne gönderilir.

SUTASAK eğitiminin ardında hangi sınıfta Subay olarak görev yapacaksanız o sınıfın okuluna teğmen rütbesi ile gönderilir ve en son olan bu kursun ardında kura çekerek atamanız gerçekleşir ve Sözleşmeli Subay olarak göreve başlarsanız.

Yorumlar

Google+'da Paylaş