13 Şubat 2017 Pazartesi 12:11
Seracılık Öğrenen Gençler Sınavla Sertifika Aldılar

Denizli’nin Çal İlçesinde seracılık kursuna katılan çiftçiler, aldıkları eğitim sonrası sertifikalarını alabilmek için 100 sorudan oluşan bir sınava tabi tutuldular. Çal Belediyesi ve Çal Ziraat Odasının ortaklaşa gerçekleştirdiği program kapsamında geçen yıl seracılık programı uygulanmaya başladı. Yeni yatırımcılar ve yatırımcı adayları için 4 ay önce kurs açıldı. Çiftçilerin almış oldukları eğitim sonrarı almış oldukları eğitimin tamamlanmasının ardından kursa katılan 55 kişi sınava tabi tutuldu. 

Çal Belediye Başkanı Fethi Akcan, Ziraat Odası ile birlikte geçtiğimiz yıl seracılık projesini hayata geçirdiklerini belirterek şunları söyledi:
"Domates fideleri toprakla buluştuğu aynı yıl, Çal ihracat yapmaya başladı. Rusya'dan Arabistan'a Çal domatesi aranır ürün haline geldi. Yöremizde kırsal kalkınma hareketini başlatmak için tarım kenti projemizi başarıyla uygulamamız gerekiyordu. Şu ana kadar oldukça sağlıklı ve bilinçli gidiyoruz. Yakın gelecekte Çal, bilinçli üretim ve pazarlama yapan tarım kenti haline gelecek. Hedefimiz dünya standartlarında kaliteli üretim yapmak. Zaten en büyük milliyetçilik üretmektir. Bu toplumun refah seviyesinin artması, insanlarımızın mutlu olması için üretmeliyiz. Sınavda ter döken tüm kursiyerlerimize şimdiden üretime yapacakları katkıdan ötürü teşekkür ediyorum."

Çal'daki seracılık çalışmalarında Çal Belediyesi ile Çal Ziraat Odası'na baş danışmanlık yapan Ziraat Mühendisi Gökhan Hakkı Gököz sera kuranların, kuracak olanların ve seralarda çalışacakların teorik ve pratik eğitimle yetiştirildiklerini söyledi. Gököz, "İstiyoruz ki, Çal seracılığı profesyonelce yapsın. Biz, 4 ay süren kurslarımızda kursiyerlerimize dolu dolu bilgiler aktardık. Kurslara ilgi büyük oldu" dedi. 
Sınavı geçerek sertifika almaya hak kazanan kursiyerlere belgeleri Perşembe günü  törenle verilecek

Yorumlar

Google+'da Paylaş