11 Aralık 2016 Pazar 12:53
Sahte Plaka ve İkiz Plaka Broşürlerle Anlatıldı
Vatandaşlara   broşür ve afişlerle “ sahte ve ikiz plaka  “ uyarısı  yapılacak.Başka bir araca tescilli veya sahte plaka takan ve kullanan kişilere 5 bin lira idari ceza verilecek  ,araçta trafikten men edilecek.

676 sayılı Kanun Hükmünde  Kararname ile Karayolları Trafik Kanunun ‘da yapılan bazı değişiklikler neticesinde  hırsızlık, kaçakçılık, kapkaç ve terör  olaylarında kullanıldığı değerlendirilen sahte ve ikiz plakalar ,bunları basan ve dağıtanlar  polis  tarafından mercek altına alındı.
 
676 sayılı KHK ile  Trafik kanunun  23 ve 131 ‘inci maddesinde yapılan değişikliklerin vatandaşlara doğru bir şekilde  iletilmesi  ve  vatandaşların  bilgilendirilmesi amacı ile  15 bin afiş ve 150 bin broşür  basıldı.

Türkiye Şoförler ve Otomobilciler Federasyonu tarafından bastırılan afiş ve broşürlerin  yarısı5 Aralık 2016’da Emniyet Genel Müdürlüğü Trafik  Hizmetleri  Başkanlığına teslim edildi. Broşür ve afişlerin diğer yarısı da İl Jandarma Komutanlıklarına gönderildi.
Nitelik veya belirtilen ölçüler dışında plaka takan ,öngörülen sayıda plaka takmayan  ,farklı okunmaya veya okunmamasına neden olabilecek şekilde plakasında değişiklik yapan kişilere  412 lira idari ceza verileceği, plakanın  uygun hale getirilmesi için araç sahiplerine 7 gün süre tanınacağı, bu süre sonunda plakalarını istenen duruma  getirmeyen kişilere  844 lira idari ceza uygulanacağı kaydedildi.

Tescilli aracı plakasız olarak  kullanan sürücüye bin 698 lira idari ceza verilecek . Tescil plakası takılana kadar araçtrafikten  men edilecek.

5 bin lira idari ceza 


Sahte plaka takan ve kullanan kişilere 5 bin  lira idari cezası verilecek ve bu kişiler  Türk Ceza Kanununun 204'üncü maddesiyle düzenlenen "Resmi Belgede Sahtecilik" hükümlerine göre cezalandırılacaklar.

Son Güncelleme: 11.12.2016 13:14
Yorumlar

Google+'da Paylaş