22 Mart 2017 Çarşamba 18:58
Referandumda Sandık Görevlisi Olmak İçin Nasıl Başvuru Yapılır??

 Son zamanların en çok tartışma yaratan konularından biri referandum konusu. Anayasa değişikliği kararının akabinde referandum için şimdiden kollar sıvanmış durumda. Bir yandan kafa karıştıran konular gündemde gezerken bir yandan da referandum oylamasından biraz gelirim olsun diyenler işe koyuldu.

Yapılacak olarak referandumun kesin tarihi henüz belirlenmedi. Ancak birkaç tarih ağızdan ağza dolaşıp duruyor. Bu tarihler 2 Nisan, 9 Nisan ve 16 Nisan şeklinde. Başbakandan gelen açıklamada henüz tarih belli değil diye haber gelirken, Cumhurbaşkanının başdanışmanı İlknur Çevik bu tarihin 9 Nisan’da açıklanacağını duyurmuştu. Fakat tarih ne olursa olsun vatandaş kendini Nisan ayında yapılacak bir oylamaya hazırladı. “Evet” veya “Hayır” şeklinde oylama yapacağımız seçimlerde sadece oy vermekle kalmayıp aynı zamanda sandıklardan sorumlu görevli de olmanız mümkün.

Öncelikle biraz sayısal bilgiler verelim sizlere. Bir sandığın başında durması gereken kişi sayı 5! Biri sandık kurulu başkanı, biri sandık kurulu memur üye ve diğer üçü de sandık kurulu üyeleri oluyor bu kişilerin. Eğer memursanız ve başvurunuz kabul edilirse sandık kurulu başkanlığı yapabilirsiniz ancak memur değilseniz, hatta ki öğrenciyseniz ve gelir olsun diyorsanız sandık kurulu üyesi olabilmektesiniz. Yapmanız gereken şey partinizi seçmektir. AKP,CHP,MHP… Seçtiğiniz partiyle iletişime geçmeli ve sandık görevlisi olduğunuzu bildirmelisiniz. Yüksek Seçim Kurulu’na da başvuru yapabilirsiniz. En çok merak edilen sorulardan biri; ne kadar ücret alacağım? Bu işin karşılığında geçtiğimiz yıllarda 1,2,3 yevmiye şeklinde bir ücretlendirme yapıldı. Kurul başkanı 3, memur üye 2, diğer üyeler ise 1 yevmiye karşılığı görevlerini yerine getirdi. Bir yevmiye geçtiğimiz senelerde 64 lira olarak belirlenmişti.  

Son Güncelleme: 22.03.2017 19:00
Yorumlar

Google+'da Paylaş