04 Kasım 2016 Cuma 22:40
Pasaportlarda yeni bir dönem başlıyor

Kanun Hükmünde Kararname (KHK) ile bir yıl içerisinde pasaport ve  ehliyet işlemleri polisten alınarak Nüfus ve Vatandaşlık İşleri Genel Müdürlüğü’ne devredilecek. Daha önce pasaportu olan vatandaşlardan  yeni pasaportlar için ek vergi alınmayacak. Sadece 87.50 liralık defter ücreti  alınacak. İlk defa pasaport alacak olan vatandaşlar ek  vergi ödeyecek.

Türkiye ile AB arasında varılan mutabakata göre hazırlanan pasaportlar bugünden itibaren verilmeye başlanıyor. Yeni pasaportların  çiplerinde parmak izi verileri bulunacak.

Türkiye Cumhuriyeti vatandaşlarının  vizesiz olarak Schengen üyesi ülkelere  seyahat edebilmeleri için AB’ye uyumlu pasaportlar hazırlandı. Mevcut pasaportlarda parmak izi verileri bulunmadığı için AB şartlarına uyumlu değildi. Yeni pasaportun hazırlıkları  1 Haziranda Emniyet Genel Müdürlüğü Pasaport ve  Güvenli Belge Daire Başkanlığı tarafından tamamlandı.

AB’ye uyumlu olacak yeni pasaportların çiplerinde ,kişinin parmak izi, biometrik data ,kişiye ait ad, soyad, doğum yeri-tarihi, uyruk ,kimlik ve pasaport numarası, cinsiyet gibi birçok kişisel veri olacak.

Halihazırda geçerli pasaportu olan vatandaşlardan  sadece defter ücreti alınacak. Defter ücreti 87.50 lira .Hiç pasaportu olmayan ve ilk  kez alacak olan vatandaşlar vergi ödeyecekler.

Çiplerinde parmak izi verileri bulunan pasaportlar 1 Kasımdan itibaren verilecek.

Son Güncelleme: 04.11.2016 22:53
Yorumlar

Google+'da Paylaş