06 Şubat 2017 Pazartesi 17:35
ÖTV İndirimi Tüketiciyide Üreticiyide Havalara Uçurdu!

Sosyal faydayı sağlaması amaçlanan ve sadece belirli mallardan alınan Özel Tüketim Vergisi bu kez Maliye Bakanı Naci Ağbal’ın açıklamalarıyla herkesi sevindirdi. Ağbal “3 ay süreyle KDV oranını mobilyada yüzde 18'den 8'e düşürdük. Beyaz eşyada yüzde 6,7 ÖTV var. 3 ay süreyle beyaz eşyadaki ÖTV'yi sıfırlıyoruz. ÖTV 3 ay boyunca alınmayacak." Şeklinde konuştu.

Resmi Gazete’nin 3 Şubat 2017 günü yayınlanan sayısında ise konuya ilişkin Bakanlar Kurulu kararına göre, ÖTV kanununa ekli IV sayılı listede yer alan ürünlerin Nisan sonuna kadar sıfır ÖTV’li olacağı kesinleşmiş oldu. Sadece bunlarla da kalmadı belirlenen metrekare fiyatlarına göre konut inşaatlarında da KDV yüzde 18’den yüzde 10’a düşürüldü.

Beyaz eşyada ÖTV sıfılanıp, mobilyada KDV’ye yüzde 10 indirim gelirken ilk açıklamalar gecikmedi. Konuyla ilgili Arçelik Türkiye Genel Müdürü Can Dinçer konuştu. Can Dinçer ÖTV’deki gelişmelerin indirimleri de beraberinde getireceğinin altını çizdi. Bu indirimlerin yüzde 7-8 civarında olacağını belitirken Arçelik firmasının da indirimleri destekleyeceğini vurguladı. NTV’de yaptığı açıklamalarda “Son üç ayda yüzde 35’e yakın dolar artışı mevcuttu.

Bundan dolayı maliyetlerin de artması nedeniyle bütün üreticiler fiyatları revize etme trendindeydi. Bu dönemde ekonomimize ve tüketicimize çok değerli bir katkı olarak düşünüyorum. Önümüzdeki dönemden itibaren fiyatlarımızda da yüzde 7-8 oranında düşme bekleniyor” şeklinde konuştu. ÖTV’yle ilgili gelişmeler özellikle yeni evleneceklere ilaç gibi gelecek. Bu açıklamalarla beraber düşen fiyatlar alıcıyı, artan satışlar da satıcıyı sevindirecek.

Son Güncelleme: 06.02.2017 17:37
Yorumlar

Google+'da Paylaş