02 Ocak 2017 Pazartesi 10:57
OHAL Ne Zaman Bitiyor , OHAL Uzatılacak Mı,Seferberlik Ne Zaman Bitecek?
 15 Temmuz olayları sonrasında hükümetin failleri bulup cezalandırması için konulan OHAL uygulamasının ne zaman biteceği konusunda meraklı bekleyiş sürmektedir.Her ne kadar normal vatandaşı etkilemeyecek bir durum olduğu yetkililerden bildirilse de  özellikle ekonomik olarak ülkeyi dar bir boğaza sokan bir zorunluluk olduğu vatandaşlar tarafından dile getirilmektedir.Yabancı yatırımcının ürkek davranmasına mevcut faaliyetlerin askıya alınmasına neden olduğu düşünülen OHAL uygulaması ile ilgili gerçekleşen Bakanlar Kurulu toplantısında beklenti yönünde karar alınması ümit edilmektedir.

Bakanlar Kurulu toplantısı sonrasında basın mensuplarının sorularını yanıtlayan Hükümet sözcüsü Numan Kurtulmuş "OHAL gerektiği kadar olacaktır. Biz de arzu ederiz ki referandum sürecine giderken, OHAL’in kaldırılsın" sözlerini söylemiştir.

20 Ocak 2017 de ikinci kez uzatılan OHAL uygulamasının devam edip etmeyeceği sorularına Bakan Bakanlar Kurulu’nda bugün gündeme gelmedi. OHAL, laf olsun diye ortaya konulmuş bir şey değildir. Birtakım zorunluluklar dolayısıyla konulmuştur. Eğer OHAL uygulamaları olmasaydı teröre karşı etkin mücadele kapsamında atılan birçok adımın atılması mümkün olmayabilirdi. OHAL gerektiği kadar olacaktır. Biz de arzu ederiz ki referandum sürecine giderken, OHAL’in kaldırılması, siyasi şartlar el veriyorsa kaldırılması mümkünse diğer partilerle müzakere yapılarak, belli bir noktaya gelinir. Bugün için bu yönde alınmış bir kararımız yoktur" şeklinde yanıt vermiştir.

Bakan bir çok konu hakkında değerlendirmelerde bulunurken "bazı basın kuruluşları ayağını denk alsınlar " diyerek yapılan habercilik faaliyetleri konusunda seçici davranılmasını tavsiye ettiği konuşması tepki çekmiştir.Bakana yaz saati uygulaması konusunda bir değişiklik yapılacak mı? sorusuna ise"Yaz saati uygulamasıyla ilgili herhangi bir çalışmamız yok. Geriye alma şeklinde bir niyetimizin olmadığını ifade etmek isterim" diyerek cevap vermiştir. Bu yıl geçen yılın aynı dönemine göre tüm yurtta elektrik sarfiyatında miktar bazında %6 lık bir artış söz konusudur. Yaz saati uygulamasından vaz geçmenin faturası ilk belirlemeler göre korkutan bir tablo ortaya çıkartacaktır.

 

Son Güncelleme: 02.01.2017 11:00
Yorumlar

Google+'da Paylaş