18 Ekim 2016 Salı 20:46
Musul Operasyonunda son durum mezhep çatışması çıkabilir iddiasıMilli Savunma Bakanı Fikri Işık, Türkiye’nin Musul operasyonuna hava unsurları ile katılacağını açıkladı. Operasyonda Türk askerinin olup olmayacağı uzun süre gündemde kalmıştı.

DAEŞ’e karşı dün gece başlayan operasyonlar ile birlikte ilk 24 saatte tam 20 köy IŞİD’in elinden kurtarıldı. Amerika Birleşik Devletleri, operasyonların belirlenen takvimden hızlı hareket ettiğini açıkladı.

Bağdat’a Musul operasyonu hakkında görüşmek için giden Türk Heyeti ile Irak arasında bir anlaşma olmadı. Irak Dışişleri Bakanlığı Türk askerlerinin bölgeden çekilmesini istediklerini açıkladı.

Amerika Birleşik Devletleri Başkanı Barack Obama, Musul Operasyonu ile ilk kez konuştu ve “ Musul operasyonu zorlu ve uzun olacak ama DAEŞ’i yeneceğiz” dedi.

Tüm dünyanın pür dikkat takip ettiği operasyondan ise gelişmeler basına yansımaya devam ediyor.

Yurt dışı kaynaklı bir haber ajansı; bölgede Sunni – Şii çatışmasının çıkabileceğini gündeme taşıdı. Operasyon Musul ve Kerkük arasındaki Sünnilerin yaşadığı Havice’ye doğru ilerliyor.

Havice şehrinde yaşayan Sunnilere karşı, Şii güçlerin bir katliam yapabileceği basında haber olarak yer aldı. Muhtemel bir mezhep çatışması Musul ve Irak için işleri içinden çıkılmaz bir hale getirebilir. 
Yorumlar

Google+'da Paylaş