04 Kasım 2016 Cuma 22:45
Mobilyası meşhur İnegöl'de Sünger fiyatları yükseldi

Bayer’in aralık ayına kadar üretimi durdurması ve Almanya’da bulunan Basf tesislerinde yangın çıkması süngerin hammaddesi olan TDI’nin piyasaya arzında sorunlar yaşanmasına neden oldu. Ham maddenin yeterince üretilememesi ile sünger fiyatlarında %70 artış yaşandı bu durum İnegöl’de bulunan mobilya üreticilerini sıkıntıya soktu

Üreticiler sünger bulamadıkları için üretim kapasitelerini düşürmek durumunda kaldılar.

Almanya’nın Basf  tesisinde çıkan yangın koltuk imalatçılarını sıkıntıya soktu .Süngerin hammaddesinin üretildiği fabrikada çıkan yangın nedeni ile mobilya sektörü sünger sıkıntısı çekmeye başladı. Türkiye’de mobilya sektörünü olumsuz etkileyen bu durumun yılbaşına kadar süreceği tahmin ediliyor.

İnegöl’de 8-13 Kasım tarihlerinde gerçekleştirilecek  36. Modef Expo fuarına katılacak mobilya üreticileri ürünlerinin fiyatlarını belirlemekte güçlük çekiyor.

Konu ile ilgili konuşan Mobilya Sanayicileri ve İş Adamları Dernekleri Federasyonu (MOSFED) Başkanı Ahmet Güleç, “Sünger sektöründe sıkıntılar var. Bu sıkıntı birazda gerekli ham maddenin temini ile ilgili. Sünger fabrikalarımız ham madde sorununu çözmek için gerekli çalışmayı yapıyorlar. Tabi bu durum da koltukta maliyetlerin yükselmesine sebep oluyor. Özellikle koltuk sektörü sıkıntılı süreç geçiriyor. Sünger fabrikaları ile görüşüyoruz” şeklinde konuştu.

İnegöl Mobilyacılar Odası Başkanı Özcan Ayhan  sünger fiyatlarında bazen yüzde yüze varan artışların yaşandığını ,bu durumun koltuk fiyatlarını da  etkilediğini, koltuk satış fiyatlarının yüzde 20 seviyesinde arttığını, firmaların sünger stoklarında sona yaklaştıklarını, sünger sıkıntısının had safhada olduğunu ifade etti.

Yorumlar

Google+'da Paylaş