15 Aralık 2016 Perşembe 19:10
Milli Seferberlik Ne Demek? Cumhurbaşkanı Erdoğan’dan Seferberlik İlanı Ayrıntı Detay
 Son dönemlerde terör ile mücadelede tek yürek olduğumuz günleri yaşıyoruz. İstanbul Beşiktaş’ta yaşanan patlamanın ardından Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’dan Milli Seferberlik ilanı açıklaması geldi. Peki Milli Seferberlik nedir? İşte detaylar..

 

Son olarak Muhtarlar Toplantısı’nda açıklamalarda bulunan Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan teröre dair de önemli demeçlerde bulundu. Cumhurbaşkanı Erdoğan İstanbul’da yaşanan patlamanın ardından vatandaşlarımıza seslenerek, “ Buradan tüm vatandaşlarımıza sesleniyorum, Anayasamızın 104.maddesine göre Türkiye Cumhuriyeti Devleti’nin başı olarak PKK’sıyla DEAŞ’ıyla FETÖ’süyle, DHKP-C’siyle ve tüm diğerleriyle, adı, söylemi ne olursa olsun tüm terör örgütlerine karşı milli bir seferberlik ilan ediyorum.” Açıklamalarında bulundu.

Milli Seferberlik nedir?

2941 Sayılı Savaş Hali Kanunu 3.maddesine göre Devletin tüm güç ve kaynaklarının, başta askeri güç olmak üzere savaşın ihtiyaçlarını karşılayacak şekilde hazırlanması, toplanması, tertiplenmesi ve kullanılmasına ilişkin bütün faaliyetlerin uygulandığı, hak ve hürriyetlerin kanunlarla kısmen veya tamamen sınırlandırıldığı hâldir. Şeklinde seferberlik tanımı yapılmaktadır.

 

Milli Seferberlik İlanının nasıl olacağına dair açıklama ise yine aynı kanunun 10.maddesinde şu şekilde belirtilmiştir;

Genel ve kısmi seferberlik ilanı: Savaşı gerektirecek bir durumun başgöstermesi, ayaklanma olması veya vatan veya Cumhuriyete karşı kuvvetli ve eylemli bir kalkışmanın veya ülkenin ve milletin bölünmezliğini içten ve dıştan tehlikeye düşüren davranışların ortaya çıkması hallerinde, Cumhurbaşkanının başkanlığında toplanan Bakanlar Kurulu, Milli Güvenlik Kurulunun da görüşünü aldıktan sonra genel veya kısmi seferberlik ilanına karar verir. Kararda seferberlik uygulanmasının başlayacağı gün ve saat belirtilir. Bu karar, derhal Resmi Gazete'de yayımlanır ve aynı gün Türkiye Büyük Millet Meclisinin onayına sunulur. Türkiye Büyük Millet Meclisi toplantı halinde değilse hemen toplantıya çağırılır.

 

Kısmi seferberlik ilanı halinde, seferberlik ilan edilen bölgeler dışında görev verilecek personel, mal ve hizmetlere de yükümlülük uygulanabilir.

Son Güncelleme: 15.12.2016 11:45
Yorumlar

Google+'da Paylaş