04 Kasım 2016 Cuma 22:22
Malulen emeklilik maaşları ne kadar merak ediliyor

Malulen emeklilik maaşı ne kadar? Malulen emeklilik şartları neler? Malulen emeklilik konusu ile ilgili öğrenmek istediğiniz pek çok bilgiyi sayfamızda bulmanız mümkün. İşte tüm detaylar…

Malulen emekli olmayı isteyen birçok kişi maaşların ne kadar olacağını merak ediyor .Malulen emekli olabilmek için  kişilerin  1800 prim günü doldurmak ,en az 10 yıl sigorta geçmişi, yüzde 60’dan fazla iş göremez raporu olması gerekir. Malulen emeklilik maaşı kişinin maluliyet durumu ve prim gün sayısına göre değişmekte. Malulen emeklilik ile ilgili tüm gelişmeler haberimizde..

Malulen emeklilik için 2013 yılında yeni düzenlemeler getirildi.21 hastalık malulen emeklilik kapsamına alındı.

Malulen emeklilik şartları 2006 senesinde çıkarılan 5510 sayılı kanun ile belirtilmiştir. Kimlerin emekli olacağı bu kanunun 25,26 ve 27.maddelerinde düzenlenmiştir.

Kimler malulen emekli sayılır?

İşverenin veya sigortalının talebi üzerine kurumca (SGK) yetkilendirilen hastanelerden usulüne uygun olarak alınan raporda çalışma gücünün veya iş kazası veya meslek hastalığı sonucu meslekte kazanma gücünün en az % 60'ını, (c) bendi kapsamındaki sigortalılar için çalışma gücünün en az % 60’ını veya vazifelerini yapamayacak şekilde meslekte kazanma gücünü kaybettiği Kurum Sağlık Kurulunca tespit edilen sigortalı, malûl sayılır.

Malulen emekli olmak için maluliyetin (sakatlık yüzdesinin) ilk sigortalılık tarihinden sonra %60 olması,10 yıllık sigortalılık süresi 1800 prim günü doldurmak,kişi bakma muhtaç derecede  malul ise sigortalılık süresine bakılmadan kişi 1800 günle emekli edilir.

Son Güncelleme: 04.11.2016 22:39
Yorumlar

Google+'da Paylaş