19 Ocak 2017 Perşembe 21:42
Komik Cuma Gecesi Mesajları Resimli Hareketli

Allah’ın  Cuma Müslümanların haftalık bayramıdır. Bütün Müslümanlar o günü şevkle aşkla bekler. O gün için özel hazırlıklarda bulunur. O gün vaazları, öğütleri , nasihatleri, imamların hutbelerini dinleyerek , fırsattan istifade eder. Peygamberimiz (sav), ‘Cuma günü bayram günüdür, zikir günüdür.’ Buyurmuşlardır. Cuma saati gelince dükkanlar kapanır, iş yerleri tatil edilir. Erkekler Cuma namazını kılmak için şevkle ,aşkla heyecanla akın akın camiye koşuşurlar. Bu hususta Allahu Teala şöyle buyurmaktadır: Ey iman edenler! Cuma  günü namaza çağrıldığı (ezan okunduğu) zaman hemen Allah’ı zikretmeye(Cuma Namazı’nı kılmaya) koşun. Ve alışverişi bırakın. Eğer siz gerçeği anlayan kimseler iseniz elbette bu, sizin için hayırlı olandır. Namaz bitince  yeryüzüne dağılın ve Allah’ın lütfundan isteyin. Allah’ı çok zikredin. Umulur ki kurtuluşa erersiniz.’ Cuma gününün hikmetleri hakkında bir çok hadisi şerif bilinmektedir. Müslümanlar cuma namazına cuma günü  daha fazla ibadet etmeleri için teşfik edilmiştir. O günü bir bayram havasında geçirmeleri, birbirleriyle  olan ilişkilerini sıklaştırmaları için yapılması gereken sosyal faaliyetler tavsiye edilmiştir ve hatta Cuma gününün , Ramazan ve Kurban bayramından daha faziletli olduğu ifade edilmiştir. Resulullah (sav)Cuma gününün faziletleri hakkında şöyle buyurmaktadır: ‘Üzerine güneşin doğduğu en güzel gün Cuma günüdür.’

Müminlerde  Cuma gününe önem vermelidirler. Adem (as) doğduğu ve kıyametin kopacağı gün olan Cuma günü  diğer tüm günlerden daha özel ve güzel bir gündür.Erkekler Cuma günü ezandan önce camiye gidip, sükünetle yerlerini almaya özen göstermelidir. Ezan vaktinden önce , özenli bir şekilde camiye gidilmesi önem taşımaktadır.

Cuma günü ; gusül abdesti almak, yeni ve temiz elbise giymek, güzel kokular sürünmek, misvak kullanmak, camiye erken ve yürüyerek gitmek, camileri güzel kokularla süslemek, kehf suresini okumak, salavat getirmek makbuldür.

Son Güncelleme: 19.01.2017 22:03
Yorumlar

Google+'da Paylaş