24 Ekim 2016 Pazartesi 16:48
IŞİD'den Kerkük'te saldırılar En az 19 ölü
Bölgeden aldığımız haberlere göre IŞİD militanlarının özellikle kamu binalarının ve inşaat devam eden binaların elektrik santrallerine saldırdıkları bildirildi hain saldırılar sonucunda altı polis memuru yaşamını yitirirken elektrik santralleri yapılan saldırı sonucunda 13 kişi öldü. IŞİD militanlarının ise 12 kişinin saldırılarda hayatını kaybettiği çatışmaların bazı bölgelerde devam ettiği aktarıldı.
 
Kuzey Irak'ın en önemli kentlerinden olan Kerkük'te çatışmaları haber yapan Türkmen TV ekibine militanlar tarafından ateş açılması sonucunda televizyon kanalının haber müdürü Ahmet Necmettin hançeroğlu yaşamını kaybetti.

IŞİD terör örgütü militanları tarafından Irak Enerji Bakanlığı santraline yapılan saldırı sonucunda hayatını kaybedenlerden beş kişinin İran asıllı olduğu ortaya çıktı.İnşaat çalışmaları süren elektrik santralinin yapımını İranlı bir şirketin yürüttüğü söyleniyor .IŞİD ile bağlantısı olan bir internet sitesi Amak saldırıların örgüt tarafından gerçekleştirildiğini açıkladı .

Sıcak dakikaların yaşandığı  Kuzey Irak'ta erel televizyonlar ve uluslararası haber ajanslarının bildirileri ne göre güvenlik güçleri ile IŞİD militanlarının bulunduğu bir kamu binasında başlayan çatışmalar devam ediyor. Diğer yandan Kerkük'te Olağanüstü hal ilan edildi ve camilerin kapalı olmasından dolayı da Cuma namazları iptal edilerek kılınmadı.

Kerkük bölge Emniyet Müdürü Tuğgeneral Serhad Kadir, BBC kanalına yaptığı açıklamada,intihar bombacıları ve silahlı militanlardan oluşan IŞİD mensubu bir grubun polis karakollarına ve siyasi partinin genel merkezine saldırdığını ifade etti.Kadir, "Polisin acil durum binasına ve Kerkük emniyet müdürlüğünün eski binasına saldıran militanların tamamı öldürüldü ancak Dumez semtinde hala az sayıda militan bulunuyor" dedi.
 
 
Yorumlar

Google+'da Paylaş