24 Kasım 2016 Perşembe 08:43
İETT Bayanlara Özel Uygulama Çok Ses Getirdi Artık Akşamları İstedikleri Yerde İnecekler
İETT ‘nin hayata geçen uygulaması ile artık kadın yolcular durak dışında istediği yerde  inebilecek.İETT kadın yolcular için gece düzenlemesini hayata geçirdi. Kadın yolcular  artık  gece durak dışında istediği noktada inebilecek. İETT’nin bu uygulaması bazı kadınlar tarafından  olumlu karşılanırken bazı kadınlar uygulamanın cinsiyetçi bir yaklaşım olduğunu iddia etti.

İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Kadir Topbaş’ın İETT’de kadın yolcuların durak dışında istediği noktada inme uygulaması  talimatını vermesi ile  uygulama dün akşam saat 22.00’de hayata geçirildi  .Şoförler kadın yolcuları taleplerine göre ,trafik güvenliğini tehdit etmeyecek ,yol  yolcu ve çevre güvenliğine yönelik bir risk oluşturmayacak   şekilde indirdi.

Uygulamanın başladığı anda Eminönü-Gaziosmanpaşa hattını kullanan   kadın yolcu Çisem Tenekecioğlu, “Çoğu yerde korkarak geçiyorduk. İneceğimiz yerde ışıkların yanmaması nedeniyle endişe duyuyorduk. Böyle olması iyi oldu” diye konuştu.
Kadınlar için başlatılan uygulama ile ilgili konuşan erkek yolcu Yılmaz Yorulmaz, “Böyle bir uygulamayı şahsen istemem. Cinsiyetçi yaklaşımlar, pozitif ayrımcılıklarda olsa bir belediyenin, düzenini, kurallarını değiştirmemeli. Belediye kuralları kişilere göre değil, topluma göre hazırlanmalı. Toplum buna uymuyorsa toplumda gerekli yerler değiştirilmeli” dedi.

Gaye Bulut , “Akşam 22.00’dan sonra zaten İstanbul’da bayan olarak bir yerden bir yere giderken epey tedirgin oluyoruz, zorluk çekiyoruz. Bunu önlemek istemiş olmaları güzel ama çok cinsiyetçi olmuş. Ben bu uygulamanın doğru olduğunu düşünmüyorum” dedi.

Uygulama ile ilgili konuşan yolcu Göksu Bulut ,“Uygulama aslında güzel ama biraz düşündüğümüz zaman çok cinsiyetçi bir uygulama. Kadınların evine yakın bırakılması yerine erkeklerin eğitilmesi gerektiğini düşünüyorum” diye konuştu.

Son Güncelleme: 24.11.2016 08:50
Yorumlar

Google+'da Paylaş