15 Aralık 2016 Perşembe 13:30
Halep'te 6 Kilometrekarede Can Pazarı
Halep’te çatışmalar sürerken bu çatışmalarda en çok zararı siviller görüyor. Adeta arada kalan sivillerin katledildiği Halep ara sokakları kan gölüne dönmüş durumda.

Doğu Halep bölgesinde Esed rejimi ile destekçilerinin şiddetli saldırısı atındaki muhaliflerin 3 bölgeden çekilmesinin ardından on binlerce sivilin hapsolduğu 6 kilometrelik bir bölgede korumasız kalan siviller katlediliyor ve o bölgeden kaçıp kurtulmak istiyorlar. Çünkü Doğu Halep’teki  bu 6 kilometrelik bir alana sıkışan on binlerce savunmasız haldeki sivillerin üzerine Esed rejimi ve İran komutasındaki milisler hiç kimseyi ayırt etmeden ağır silahlarla öldürüyor. Bölgede bulunan Baas çetesi son bir ayda 1071 sivili öldürdü. 

Doğu Halep bölgesinden son gelen haberlere göre Esed rejimi ve İran komutasındaki milisler muhaliflerle iki gün aralıksız savaştı. Şiddetli çatışmaların yaşandığı iki grup arasında muhalifler, Bab Antakya, Bustan el Kasr ve tarihi Emevi Camisi'nin bulunduğu Cellum bölgelerinden çekilmek zorunda kaldı.

Bölgeden alınan haberlere göre muhalifler daha önce den doğu Halep’te 8,6 km’lik bir alanı kontrol ederken şuan bu alan 6 kilometre kareye kadar düşmüş durumda.

İşte geriye kalan bu 6 kilometre karelik alanda İran destekli milisler ve Esed güçleri sığınacak yeri kalmayan ve bölgede sıkışan ve o bölgeden çıkamadığı alanı havadan ve karadan ağır silahlarla vuruyor. 

Esed güçlerinin halkın bir kısmının bazı yollardan dışarı çıkmasına izin verirken bu ailelerin nereye götürüldükleri konusunda herhangi bir bilgi alınamıyor.

Öte yandan iletişim araçlarının devre dışı olması ve sürekli devam eden saldırılar nedeniyle sivil katliamının ne derecede olduğu ortaya çıkarılamıyor.

Tabi bir de geride kalan sivil erkekler var. Bunlar rejim bölgesinde can güvenliklerinin sağlanması, erkeklerin gözaltına ya da zorla rejim güçlerine alınmamaları, güvenli bölgelere gitmelerine izin verilmesi ve aile fertlerinin birbirlerinden koparılmaması gibi temel güvencelerin neler olacağı meseleleri beklemekte…

Son Güncelleme: 15.12.2016 13:32
Yorumlar

Google+'da Paylaş