26 Ocak 2016 Salı 19:18
H1N1 Virüsü nedir normal grip virüsünden farkı...
Özellikle son günlerde yaygınlaşan domuz gribi hastalığı halk arasında korku salmaya başladı. O kadar ki grip olan kişiler acaba bende domuz gribi miyim diye doktora gitmeye bile korkuyorlar. Bazı bölgelerde çok fazla domuz gribi vakası var ve hastanelerin yoğun bakımları bu hastalarla dolu.
Ancak Dr. Ziya Tay H1N1 virüsünün diğer grip türlerinden hiçbir farkının olmadığını toplumun panik yapmasına gerek olmadığını belirtti. Önemli olan hastalık bulaşmışsa bile dengeli ve düzenli beslenmek, egzersiz yapmak ve en önemlisi de uyku düzenine çok dikkat etmektir. Çünkü diğerlerini yapsan ama uyku düzeni olmasa vücut direnci yine de zayıf oluyor.
Eğer risk grubunda değilseniz H1N1 virüsünden korkmanıza hiç gerek yok. Vücut direnci bu virüsün üstesinden gelir. Ama riskli gruptaysanız kemoterapi gibi ilaç kullanımı nedeniyle direnci düşmüş kişiler, kronik hastalığı olanlar(kalp, şeker, tansiyon gibi) astım hastalığı olanlar, akciğer, kalp hastalıkları olanlar, 65 yaş üstündeki kişiler, 2 yaş altındaki çocuklar, hamiler risk grubu içindedir. Bu grubun hastalığı öğrenir öğrenmez hemen en yakın hastaneye giderek tedavi olması gerekmektedir.
 
Son Güncelleme: 26.01.2016 21:51
Yorumlar

Google+'da Paylaş