21 Kasım 2016 Pazartesi 13:26
Fırat Kalkanı Operasyonunda Teröristler Günlerini Gördü
Türkiye Silahlı Kuvvetleri tarafından Suriye’de sürdürülen  Fırat Kalkanı Harekatı’nda  91 hedef imha edildiği 33 teröristin etkisiz hale getirildiği belirtildi.
Suriye’de 81 günden beri devam eden Fırat Kalkanı Operasyonunda 189 mahalde denetim Özgür Suriye Ordusu'na (ÖSO) geçti. Bölgede 1538 kilometrelik alan DEAŞ PKK /PYD’dentemizlendi .Operasyonlarda terör örgütü DEAŞ’a ait 89,PKK/PYD’ye ait 2 hedef imha edildi .Harekatta ÖSO’nun  5 askeri yaşamını yitirdi,18’i yaralandı. Suriye’de düzenlenen   Fırat Kalkanı Harekatının   son durumu ile ilgili açıklama yapıldı. Genelkurmay  Başkanlığından yapılan açıklamada 

"Muhalif unsurlardan oluşan Özel Görev Kuvvet Grubu tarafından, havadan ve karadan sağlanan ateş desteği ile Şadır ve Tilelimeskun mahallerinde büyük ölçüde kontrol sağlanmış, tam kontrol sağlanmasına yönelik mayın/el yapımı patlayıcı temizliği faaliyetleri devam etmektedir. Gün içerisinde yaşanan çatışmalarda; 5 muhalif şehit olmuş, 18 muhalif yaralanmış, destek sağlayan unsurlarımızda zayiat ve hasar meydana gelmemiş, 5 DEAŞ mensubu etkisiz hale getirilmiştir.
Muhalif unsurlarca, harekatın başlangıcından bu yana 189 meskun mahalde yaklaşık 1530 kilometrekarede kontrol sağlanmıştır. Hedef tespit vasıtaları ile tespit edilen 73 DEAŞ ve 2 PKK/PYD hedefine ateş destek vasıtaları ile atış yapılarak DEAŞ ve PKK / PYD mensubu teröristlerce kullanılan barınma yerleri, savunma mevzileri, komuta kontrol tesisleri, silah ve araçları etkisiz hale getirilmiştir. Hava Kuvvetlerimize ait uçaklar tarafından, Salva batısında tespit edilen hedeflere hava harekatı icra edilerek, DEAŞ unsurlarının savunma mevzii olarak kullandığı 2 bina ve 2 komuta kontrol merkezi ve 1 araç imha edilmiştir. Harekatın neticesinde 18 DEAŞ mensubu etkisiz hale getirilmiştir.

Koalisyon güçleri tarafından Salva 5 ve ŞuvayhatŞadır bölgelerinde tespit edilen DEAŞ unsurlarına yönelik icra edilen 6 hava harekatı sonucu 10 DEAŞ mensubu etkisiz hale getirilmiş, DEAŞ mensuplarınca kullanılan 3 bina, 1 silahlı araç ve 1 Doçka silahı imha edilmiştir. DEAŞ'ten temizlenen bölgelerde muhaliflere destek sağlayan patlayıcı madde tespit ve imha timlerimiz tarafından 11 el yapımı patlayıcı kontrollü olarak imha edilmiş, harekatın başından bugüne kadar, çoğu tuzaklanmış 36 mayın ve 1506 el yapımı kontrollü olarak etkisiz hale getirilmiştir."ifadelerine yer verildi.

Son Güncelleme: 21.11.2016 13:31
Yorumlar

Google+'da Paylaş