04 Aralık 2016 Pazar 16:06
EYT Haberleri Erken Emeklilikte Yaşa Takılanların Mağduriyeti ne zaman giderilecek?
 Vatandaşların yakından ilgilendiren erken emeklilik yasası hakkında son dakika gelişmeleri sizler için sayfamıza aktarılmıştır.Erken emeklilik şansı doğacak olan adaylar ocak ayından itibaren hayata geçirilmesi planlanan yönerge ile bireysel emeklilik sistemi 2 ay zorunlu olarak daha sonra ise isteğe bağlı olarak gerçekleştirilecek.

Erken emeklilik ile ilgili vatandaşların bekleyişi devam ederken hükümet otomatik bireysel emeklilik sistemi olan BES uygulamasını devreye sokmaya hazırlanıyor.Uygulamanın detayları ile ilgili henüz netlik sağlanamadı ancak genel anlamda konu hakkında bilgiler belirlenmeye başladı. Bireysel emeklilik sistemi özellikle gençler için 10 yılda emeklilik imkanı sunması ve devletin üç ayrı katkı sağlaması açısından cazip gibi görünüyor.

Erken emeklilik sistemine başlayan bir vatandaş 10 yıl bu sistemde kalıp 56 yaşını doldurduktan sonra emeklilik imkana sahip olabiliyor. Çalışanlar böylelikle SGK dan çifte maaş alma imkanı sağlamış olacaklar 56 yaşına geldiklerinde toplu parayı dilerlerse maaş şeklinde alabilecekler primler ne kadar yüksek olursa emekli maaşı da o kadar artacak.

Hükümetin düzenlemeleri ile bireysel emeklilik sistemi sonrasında 45 yaşın altındaki tüm çalışanlar 1 Ocak itibariyle maaşlarının brüt ücreti üzerinden yüzde üç kadar bir kesinti yapılacak.Asgari ücrete göre hesaplarınızda 49 lira civarında olan bu kesinti iki ay zorunlu olarak alınacak.Ardından ise isteğe bağlı olarak yapılacak devam etme kararı ile devlet anında 1000 TL lik katkı sağlayacak, ardından yapılan primin yüzde 25 e kadar katkı payı hesabı eklenecek emeklilik zamanında ise yüzde 5 lik katkı sunulacak,

 Bireysel emeklilik sisteminden çıkmak istediğinizde 3 yılı doldurduğunuzda yüzde 15 kar payı alabiliyorsunu.Ancak üç yılı doldurmadan çıkarsanız sadece ana paraya almış oluyorsunuz aynı zamanda 40 TL gibi bir kesintide banka tarafından gerçekleştiriliyor.

Son Güncelleme: 04.12.2016 16:37
Yorumlar

Google+'da Paylaş