26 Ocak 2017 Perşembe 11:48
Erken Emeklilik Şartları ve Detayları-Emekli Olabilmek İçin ne Yapmalıyım?

 Uzun süredir gündemde olan ve emeklileri umutlandıran EYT yasası hakkında Bakan Süleyman Soylu açıklama yaptı. Torba yasasının çıkmasının ardından gözler EYT yasasına çevrildi.

Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Süleyman Soylu'dan bu konuyla ilgili sürekli açıklama bekleniyordu. Bakan Soylu emeklilikte yaşa takılmanın ne demek olduğunu ifade etti. Yeni bir gelişme olmayan emeklilikte yaşa takılma konusu Meclis’te tekrsr gündeme geldi. Canan Yücer emeklilik yaşının kademeli olarak yükseldiğini 1999 yılında oluşturulan 4447 sayılı kanunuyla, Anayasa Mahkemesi’nin kanunla ilgili hükmü iptal etmesinden sonra 2002 yılında 4759 sayılı Kanun çıkarılarak emeklilikte kademeli geçişin yeniden düzenlendiğini söyledi. 

"Bu kanun hükmü gereği sigortalılar, prim ödeme gün sayısını doldurmuş olsalar dahi emekli aylığından yararlanabilmek için öngörülen yaş koşulunu sağlayana kadar beklemek zorunda kaldı. Bu durum prim gün sayısını ve kanunda öngörülen çalışma yılını doldurmuş olan ancak 4759 Sayılı Kanun’da belirtilen yaş koşulunu sağlamayan sigortalılar açısından hak kaybına neden oldu." dedi.

Yaşı 65 ‘in üzerinde olan , prim günü yetmeyenler için ise gerekli düzenlemeler bekleniyor. Emeklilikte yaşa takılanlar son durum ile ilgili bakanlıklar arasında uzlaşma sağlanırsa düzenlemelerin gerçekleşeceği bildirilmişti.Bu da prim günü şartına takılan 100 bine yakın vatandaş için sevindirici bir haber demek oluyor.

 PRİM ŞARTINA TAKILANLAR NE YAPMALI?

 Prim günü şartına takılan 100 bine yakın kişi bulunuyor. Eksik prim günlerini borçlanmaları sağlanarak emeklilik yollarının açılması için çalışmalar sürüyor, fakat bu konuda yasal düzenleme yapılabilmesi için ilgili bakanlıklar arasında uzlaşma sağlanması şart.  Kısacası bakanlıklarla anlaşmak gerekiyor.

Son Güncelleme: 26.01.2017 11:50
Yorumlar

Google+'da Paylaş