17 Ocak 2017 Salı 00:03
Emekli Promosyonu nedir ne zaman hesaba yatacak?

Emekli promosyonu emekli vatandaşların maaşlarını çektikleri bankadan yıl içerisinde bir defaya mahsu olarak aldıkları paradır.Banka bu parayı müşterilerine kendi bankalarını tercih ettiği için verir.Her bankanın farklı bir promosyon bütçesi olduğu gibi hesaplara yatan promosyonlar da kişinin aldığı emeklilik maaşına göre de değşiklik gösterir.Diyelim siz A Bankasından emeklisinz ve emekli maaşınız 1500 lira A bankası size 100 lira emeklilik promosyonu verirken aynı şartlarda bir B bankası size 120 Lira ödeme yapabilir. Bunu dışında 2000 liralık emekli maaşınız var ise de alacağınız promosyon 1500 lira emekli maaşı alan kişiye göre değişiklik gösterecektir.

Ve neticede 12 milyon emekliliğin beklediği promosyonlar için müjde geldi!  Kamu bankaları ile yapılan görüşmeler sonucunda emekliye verilecek promosyonun ne kadar olacağı netleşti..

Merak edilen soruya, Başbakan Binali Yıldırım’dan geldi. Yıldırım, 1000 TL altında emekli maaşı alanların 300 TL promosyon ücreti alacağını söyledi. 1000-2000 TL arası emekli maaşı alanlara 375 TL, 2 bin TL üzeri maaş alanlar için ise 450 lira emekli promosyonu ödeneceğini  söylerken 11.5 milyon emeklinin 8.5 milyonunun yani yaklaşık yüzde 75'inin 1,000-2,000 TL aralığında, yaklaşık yüzde 6.5'inin 2,000 TL üzerinde, yaklaşık yüzde 20'sinin de 1,000 TL altında emekli maaşı aldığını da belirtti.

Kamu Bankaları !

Promosyon anlaşması ilk etapta emekli maaşı veren kamu bankalarıyla yapıldı. Böylece maaşını Ziraat Bankası, Halk Bankası ve Vakıfbank'tan alan yaklaşık 7.5 milyon emekli promosyon alacak.

Aynı zamanda bir diğer gelişme de emekliler, maaşları için istedikleri bankayı seçebilecekler. Ancak promosyon öncelikle iki tane aktif fatura için 'otomatik ödeme talimatı' verilmesi gerekecek. İkinci şart ise kredili mevduat hesabı açtırılacak. Ya da kredi kartlarından bir tanesi kabul edilecek.  İstenirse maaşın tamamı ATM'den tek seferde ücretsiz çekilebilecekler.

 Promosyon ödemeleri  sistemsel geliştirmelerin tamamlanmasını takiben, TC numarasına göre belirlenecek tarihlerde Şubat 2017’den itibaren başlayacak. Ödemeler 2017'de emeklilerin maaş aldığı takvime uygun olarak bir ila üç ay içinde yapılacak.

Yorumlar

Google+'da Paylaş